Extra Meydan City, qyteti i braktisur 30 miliardë dollarësh në Dubai (VIDEO)

Meydan City, qyteti i braktisur 30 miliardë dollarësh në Dubai (VIDEO)

Çfarë ndodhi me projektin mbresëlënës që tërhoqi vëmendjen e të gjithë planetit në fazat para?

Dubai karakterizohet si një nga qytetet më të pasura në botë. I njohur për historinë e tij, infrastrukturën moderne dhe rrokaqiejt mbresëlënës, kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe është një vend që vërshon me pasuri dhe luks.

Çdo vit, Dubai investon shuma të mëdha parash në projekte inovative. Një nga projektet më të mëdha, në fakt, lidhet me krijimin e qytetit Meydan me një vlerë totale prej 30 miliardë dollarësh. Ky qytet ultraluksoz është ndërtuar pikërisht pranë Dubait. Ai synon të strehojë 80,000 banorë. Por çfarë ndodhi me mega-projektin?

Meydan City: Një qytet krejt i ri

Ky projekt kolosal zhvillimi tërhoqi vëmendjen e të gjithë planetit në fazat e tij të hershme. Ideja për Meydan City lindi në vitin 2013. Dëshira e Meydan Real Estate, një kompani zhvillimi në pronësi të shtetit, ishte ndërtimi i një qyteti të ri ultraluksoz pranë Dubait.

Planet u finalizuan në vitin 2015 dhe projekti duhej të përfundonte në vitin 2020. Megjithatë, në të njëjtin vit, kompania Meydan u përball me vështirësi financiare dhe si rezultat, puna për zhvillimin e projektit u ndërpre.

Qyteti do të kishte një qendër të madhe tregtare me më shumë se 500 dyqane, 100 restorante dhe pistën më të madhe të skive të brendshme në botë. Për një qytet si Dubai, ndërtimi i një piste skish të brendshme kërkon miliona dollarë. Në fakt, sipas asaj që raporton më të pasurit, në qytet ishte planifikuar të krijohej një hotel me pesë yje me 350 dhoma, një shatërvan gjigant që mund të gjuante ujë deri në 380 metra si dhe një park ujor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AHK WORLDWIDE UAE (@ahkworldwideuae)

Pse u “shkatërrua” projekti?

Gjashtë vjet pas fillimit të projektit, puna u ndërpre për shkak të pandemisë. Meydan Real Estate bëri kërkesë për falimentim, duke pretenduar se nuk ka fonde të mjaftueshme për të përfunduar projektin. Deri më tani, borxhet llogariten të jenë mbi 4 miliardë dollarë. Sot, e vetmja pjesë që po zhvillohet është Azizi Riviera Apartments. Kompleksi rezidencial thuhet se është vetëm 25% larg përfundimit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AHK WORLDWIDE UAE (@ahkworldwideuae)

Megjithatë, edhe sot, ka ende shpresë se qyteti i braktisur prej 30 miliardë dollarësh i Meydan do të përfundojë, por me një afat kohor më realist.