Sport Milani pa Ibrën është një makinë golash, triumfon bindshëm në transfertë

Milani pa Ibrën është një makinë golash, triumfon bindshëm në transfertë

Milani nuk ka ndërmend të heqë dorë nga objektivi sezonal, që është një vend në kupat e Europës, pasi sot ia doli të marrë një fitore bindëse 1-4 në stadiumin “Via Dell Mare” përballë Lecces vendase.

Pa Ibrahimovic të dëmtuar, kuqezinjtë e nisën mirë takimin dhe arritën të kalojnë në avantazh në minutën e 26’ me golin e shënuar nga spanjolli Samu Castillejo, ndërsa Lecce shënoi 10 minuta më vonë, por goli u anulua nga VAR për pozicion jashtë loje.

Vendasit, që luajnë për mbijetesë, provuan të ndryshojnë fatin e ndeshjes dhe gjetën golin e avantazhit me Mancosu, që ekzekutoi saktë një penallti të fituar nga Babacar në minutën e 54-t të takimit.

Megjithatë vetëm një minutë më vonë, një çoroditje në mbrojtjen e Lecces u shfrytëzua mjaft mirë nga Bonaventura që riktheu sërish avantazhin e Milanit, ndërsa pak më vonë ishte kroati Rebic që shënoi edhe golin e qetësisë pas një kundërsulmi të shpejtë.

Në minutat e mbetura pati kohë edhe për një golit të shënuar nga sulmuesi portugez Rafael Leao, ndërsa Pioli nuk mund të rrijë plotësisht i qetë pas kësaj ndeshjeje, sepse pas Duarte dhe Musacchios, humbi sot edhe mbrojtësin tjetër Kjaer, i cili u zëvendësua i dëmtuar në pjesën e parë.

Po në orën 19:30, në “Artemio Franchi” të Firences u zhvillua sfida mes Fiorentinës vendase dhe Brescias, një takim mjaft i luftuar dhe i shpejtë, por në fund të dy skuadrat u detyruan të marrin nga një pikë falë barazimit 1-1.

Ishin pikërisht “dallëndyshet” që kaluan të parët në avantazh në minutën e 17’, kur sulmuesi Donnarumma u tregua i saktë në ekzekutimin e një penalltie, ndërsa Fiorentina riktheu shpejt baraspeshën me anë të kapitenit German Pezzella.

Të besuarit e Bepe Iachinit dominuan dhe krijuan shumë mundësi në pjesën e dytë, por herë për meritë të portierit e herë për mungesë të fatit, topi nuk arriti të përfundojë për herë të dytë në rrjetën e Brescias.

Në 20 minutat e fundit Fiorentina luajti me një lojtar më pak, por sërish nuk e uli intensitetin e sulmeve, ndërsa as aktivizimi i Cutrones në minutat shtesë nuk solli golin që mund t’u jepte tre pikët vendasve.