Politika Ministër dhe ti sekretar i ministrit, mos u merrni me mua por...

Ministër dhe ti sekretar i ministrit, mos u merrni me mua por me faktet! Këtë praktikë e përdor mafia

Nga Erjon Braçe

Minister dhe sekretar i Ministrit!

Merruni me te verteten, jo me mua.

Mund te thoni gjithcka per mua, por harrojeni se do te me delegjitimoni.

E ka perdorur Mafia kete praktike kudo, nuk ja ka dale dot.

Troc e qarte po ua them te dyve, madje ketij te dytit me shume se te parit:

Kontratat e dhënies së tokave me qira, nga viti 2014 deri në 2017, kanë përfunduar në duar të krimit të organizuar!

Dhe jo vetem nje! Jane disa!

Provat ja bejne muuuu, ndaj e verteta djeg shume, pervelon.

Minister, provat nuk jane “biografi”, te lexosh provat nuk eshte kurre “te merresh me biografi”.

Ju pergjigjuni per provat, por mos genjeni.

I keni thene publikut fill pas publikimit te provave se, “kontrata eshte miratuar me vendim detyrues te Keshillit te Ministrave”.

Kjo është gënjeshtër!

Nuk ka asnjë vendim të Këshillit të Ministrave që miraton kontratën e parë për Bashkim Balilin!

Zero!

As për kontratën e dytë në favor të kompanisë së themeluar nga Bashkim Balili, nuk ka asnjë vendim të Këshillit të Ministrave.

Zero!

Janë veç vendime të Ministrisë së Bujqësisë.

I vetmi vendim i Keshillit te Ministrave eshte ky;

Ai thjesht kalon administrimin nga ministria e Arsimit tek ministria e Bujqesise se kesaj siperfaqeje toke,

madje duke bere edhe ndryshimin ne listen e inventarit te pronave publike qe ju administroni.

Eshte njesoj si vendimi qe ju ka kaluar ju per administrim gati 22 mije hektare toke.

Jeni veç ju që e keni kontraktuar këtë sipërfaqe.

Ja keni dhënë shtetasit Bashkim Balili.

Kërkush tjetër.

E keni bërë mu të mes të zallamahisë politike dhe veprimeve ligjore ndaj vëllait të tij.

Kjo është e vërteta.

Ndersa per kontraten e dyte, vendimmarrja eshte e juaja dhe ka cuar mbi 90 hektare toke tek nje 21 vjecar, perseri nje Balili.

Ndaj merruni me faktet, genjeshtra nuk u ndihmon.

Sekretar i ministrit, une nuk kam qene kurre ne zyren tende, per as edhe nje arsye.

Ne Lushnje, une nuk kam “te aferm”, fare, nuk jam nga Lushnja dhe nuk kam asnje te aferm ne te.

Ramazani, sipas sqarimit qe ti i ke bere, eshte paraqitur tek ty, patjeter vete i dyte-sic eshte standardi yt i shumeperfolur, por jo me mua, kurre, ndaj mos ngaterro Ergin tend me Erionin.

Po c’rendesi ka!

Si the, e ka fituar nje shqiptaro-slloven?

Patjeter, shume shpejt do te provoj une se kush administron 13 hektaret atje dhe krimi eshte serish ne mes.

E fundit, po te rekomandoj qe per Kularin te heshtesh! Po fare fare!

Dhe jo per “angjelet” qe jane atje-as qe me intimidon me kete.

Po fare fare. Mua me ineteresojne bujqit e zakonshem, kerkush tjeter me apo ne pushtet me ju.

Ndaj kam qene fillim e fund kunder jush!

Per ta mbyllur, po per kontraten e Topojes, ate me 1140 hektare, keni ndonje gje per te thene?

Mendohuni!

Ketu jemi, kemi kohe boll!

Qe ta mbani vath ne vesh:

E vetmja gjë më e rrezikshme se gënjeshtra, është e vërteta.