Bota Ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Greqisë, përplasen në konferencën për shtyp

Ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Greqisë, përplasen në konferencën për shtyp

Ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Greqisë u përplasën hapur në një konferencë të përbashkët shtypi në Ankara të enjten, e cila filloi me shpresat e përmirësimit të marrëdhënieve, por kishte akuza të shpejta të mprehta nga të dy palët.

Duke kërkuar një mënyrë për të lehtësuar tensionet mbi mosmarrëveshjet territoriale në Mesdheun lindor, ministri grek Nikos Dendias u takua me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ministrin e Jashtëm Mevlut Cavusoglu në takimin e parë të zyrtarëve të të dy vendeve që kur marinat e tyre gati u përleshën vitin e kaluar.

Atmosfera e përzemërt në konferencë u bë e tensionuar kur Dendias tha se ai do t’i përgjigjej shkeljes së sovranitetit grek me sanksione dhe Çavushoglu hodhi poshtë komentet e tij si “të papranueshme”.

“Ju keni ardhur këtu dhe po përpiqeni të akuzoni Turqinë, për t’i dërguar një mesazh vendit tuaj. Është e papranueshme për mua”, u përgjigj Çavushoglu.

Të dy vendet janë aleatë në NATO, por mendojnë ndryshe për gjëra të tjera, të tilla si madhësia e vijës bregdetare të Mesdheut, hapësira ajrore, burimet e energjisë, Qiproja e ndarë etnikisht dhe statusi i disa ishujve në Detin Egje.

Tensionet u rritën verën e kaluar kur Turqia dërgoi një anije shpimi nëndetëse në ujërat e diskutueshme në Mesdhe, por pjesërisht u lehtësua kur Ankaraja tërhoqi anijen dhe vendet rinisën bisedimet bilaterale mbi çështjet e diskutueshme pas një bllokimi pesë-vjeçar.

Bisedimet filluan me ofrimin e ndihmës greke për aspiratat turke për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe një program të ri për rivendosjen e marrëdhënieve, por Dendias akuzoi Turqinë për dërgimin e aeroplanëve përsëri mbi territorin grek përsëri.

“Pozicioni i Greqisë është i qartë: Turqia ka shkelur ligjin ndërkombëtar dhe ligjin detar në Detin Egje dhe Mesdheun lindor”, tha Dendias.

“Askush nuk mund ta akuzojë Greqinë, e cila i është përmbajtur të gjitha marrëveshjeve dhe traktateve të mundshme. Ju keni shkelur të drejtat ajrore me 400 fluturime mbi territorin e ishujve tanë, kërkoni pakicat kur traktati i Lozanës nuk e konfirmon këtë dhe ju gjithashtu e keni firmosur, flisni për kërkimet në det kur ndarja është bërë sipas BE dhe ju, nëse doni të jeni pjesë e saj, duhet ta respektoni. Ne nuk pranojmë gylenistë apo kundërshtare të qeverisjes suaj, ne plotësojmë traktatet e të drejtave të njeriut. Le të ecim përpara Mevlut”, e mbyll fjalën e tij ministri grek në kulmin e debateve mes dy vendeve.

Çavusoglu hodhi poshtë akuzën, duke thënë se Turqia nuk kishte shkelur sovranitetin grek me kërkimet e saj dhe shpimet nën ujë dhe akuzoi Athinën për shtyrjen e migrantëve përsëri në Detin Egje.

“Kur futemi në akuza të ndërsjellta, kemi shumë për t’i thënë njëri-tjetrit. Nëse doni të vazhdoni këto grindje, tensione, mundeni, dhe ne do të vazhdojmë të njëjtën gjë”, shtoi ai.

Por të dy palët thanë se duan të vazhdojnë të punojnë për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre përmes dialogut.