Bota Mitsotakis merr dozën e tretë të vaksinës anti-Covid dhe ka një apel...

Mitsotakis merr dozën e tretë të vaksinës anti-Covid dhe ka një apel për grekët

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka marrë këtë të martë dozën e tretë të vaksinës anti-COVID.

Gjatë fjalimit të tij nga qendra e vaksinimit Mega “Prometheus”, ai u bëri thirrje të gjithë qytetarëve grekë që të bëjnë dozën përforcuese.

“Sapo kam përfunduar dozën e tretë të vaksinës Covid-19, duke ndjekur udhëzimet e ekspertëve. Dhe unë do t’u kërkoja të gjithëve të bëjnë të njëjtën gjë, në lidhje me dozën e tretë ose kryesisht në lidhje me ata që ende nuk janë vaksinuar. Sepse tani të dhënat janë aq të theksuara sa nuk lejojnë asnjë dyshim për efektivitetin dhe sigurinë e vaksinës.

Nëntë nga dhjetë bashkëqytetarët tanë që janë akoma të intubuar sot janë të pavaksinuar dhe një numër shumë i madh i bashkëqytetarëve tanë që humbin jetën çdo ditë janë gjithashtu të pavaksinuar.

Le t’i dëgjojmë më në fund shkencëtarët. Le të shohim të dhënat e vërteta. Le të nxitojmë të gjithë të vaksinohemi në mënyrë që të rrisim më tej normat e vaksinimit në vendin tonë. Për të mbrojtur para së gjithash veten, ata që duam dhe shoqërinë në tërësi”, u shpreh kryeministri grek.

Pas vaksinimit, Mitsotakis pati një bisedë të shkurtër me Zëvendësministrin e Krizës Klimatike dhe Mbrojtjes Civile Evangelos Tournas dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Mbrojtjes Civile Vassilis Papageorgiou. Ata diskutuan për përgatitjen në funksion të fenomeneve intensive të motit që priten në ditët në vijim.