Ekonomi Moment i vështirë për gjigandin Samsung: Koka e kompanisë përfundon në burg

Moment i vështirë për gjigandin Samsung: Koka e kompanisë përfundon në burg

Pasardhësi i biznesit të Samsung, Lee Jae-yong është dënuar me burg në një rigjykim për korrupsion, njoftoi media lokale të hënën, dhe me këtë vendim, gjigandi i teknologjisë mbetet pa një person që merr vendime të mëdha biznesi.

Gjykata e Lartë e Seulit ka dënuar Lee, zyrtarisht nënpresident i Samsung Electronics, prodhuesi më i madh në botë i smartphone, me 2.5 vjet burg, njoftoi media koreano-jugore dhe agjencia kombëtare Yonhap.

Lee ka drejtuar kompaninë për disa vjet pasi babai i tij pësoi një sulm në zemër dhe më pas vdiq në tetor të vitit të kaluar.

Në sfondin e çështjes është një skandal korrupsioni që përfshin ish-Presidentin e Koresë së Jugut Park Geun-hye dhe Lee u gjet fajtor për përvetësim dhe ryshfet.

Dhënia e ryshfetit

Lee “në mënyrë aktive jepte ryshfet dhe në mënyrë indirekte i kërkoi presidentit të përdorte kompetencat e tij për të siguruar një transferim të qetë të pushtetit në krye të konglomeratit të biznesit”, shkroi gjykata në vendim.

“Është për të ardhur keq që Samsung, kompania më e madhe në vend që është krenare për inovacionin, përfshihet vazhdimisht në vepra penale sa herë që ka transferim të pushtetit politik.”

Prokurorët pretenduan se Samsung paguan shuma të mëdha parash për kompanitë në pronësi të një personi të afërt me ish-presidentin.

I dënuar më parë për korrupsion

Lee u mor në paraburgim menjëherë pasi u dha vendimi.

Lee ishte dënuar më parë me pesë vjet burg për korrupsion në 2017, dhe ai dënim u shndërrua në provë një vit më vonë. Por Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin dhe urdhëroi një gjykim të ri.

“Kjo është një goditje e madhe dhe një krizë e madhe për Samsung”, i tha AFP Kim Dae-jong, një profesor i ekonomisë në Universitetin Sejong.