Kryesore Në bazën sekrete sovjetike, aty ku nisi fluturimi i parë për në...

Në bazën sekrete sovjetike, aty ku nisi fluturimi i parë për në hapësirë

I fshehur nga bota për dekada të tëra, kozmodromi i Baikonurit ndihmoi sovjetikët që të udhëtonin drejt hapësirës. Aktualisht është porti hapësinor kryesor në botë, edhe pse të dhënat për të mbeten sekrete

Baza e parë dhe më e fshehtë hapësinore në botë, Kozmodromi Baikonur, ndodhet në mes të një shkretëtire të madhe të Azisë Qendrore, 2600 km në jug-lindje të Moskës dhe 1300 km nga dy qytetet kryesore të Kazakistanit, Nur-Sultan dhe Almaty. Nga kjo pjesë e largët, në vitin 1957 Bashkimi Sovjetik lëshoi ​​me sukses satelitin e parë artificial ‘Sputnik 1’ në orbitë rreth Tokës. Katër vjet më vonë, në 1961, Yuri Gagarin u nis për t’u bërë njeriu i parë që fluturoi në hapësirë ​​në bordin e Vostok 1 dhe në vitin 1963, Valentina Tereshkova u nis nga Baikonur si gruaja e parë në hapësirë.

Pas mbylljes së programit Space Shuttle të NASA-s në vitin 2011, Baikonur u bë i vetmi vend i nisjes së planetit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS). Tani, 60 vjet pas fluturimit të parë historik të Gagarin, ai mbetet porti kryesor hapësinor në botë.

Por si dhe pse një vend me pluhur në shkretëtirat e Kazakistanit perëndimor u bë porta e pamundur e njerëzimit për në hapësirë?

Baikonur ka shumë shembuj të artit dhe arkitekturës së viteve 1960

Për të arritur në hapësirë, ju duhen dy gjëra: të jeni larg zonave të populluara; dhe për të qenë sa më afër ekuatorit për të përfituar nga shpejtësia e rrotullimit të Tokës, e cila është më e shpejtë në atë pjesë të planetit. Në rastin e programit hapësinor amerikan, kjo nënkupton bregun lindor të Floridës, ku u ndërtua Qendra Hapësinore Kennedy. Ndërkohë, Bashkimi Sovjetik shkoi në Republikën Socialiste Sovjetike të Kazakistanit në kërkim të një zone të largët brenda kufijve të saj që mund të kryente testimin e raketave me rreze të gjatë dhe lëshimin e tyre.

Bashkimi Sovjetik kishte eksperimentuar me raketa që nga vitet 1920 dhe, pas Luftës së Dytë Botërore, mori teknologjinë gjermane të raketave V-2 që rriti ndjeshëm programin e tij.

Astronauti Scott Kelly e përshkroi Baikonurin, një bazë të izoluar në Kazakistanin perëndimor, si një lloj shtëpie për në hapësirë.

Sovjetikët identifikuan një hapësirë ​​të madhe me shkurre djerrë në stepën jugore të Kazakistanit përgjatë lumit Syr Darya, në një vendbanim të vogël të quajtur Tyuratam (Toretam). Aty kishte tashmë një hekurudhë (një platformë bazë për ngarkimin dhe shkarkimin e mallrave dhe pasagjerëve), e ndërtuar për gjeologët dhe kërkuesit që fillimisht kërkonin naftë, por jo shumë më tepër. Ishte një tokë djerrë, pa pemë, me një klimë ekstreme: stuhitë e pluhurit ishin të shpeshta; temperaturat u rritën mbi 50 gradë Celsius në verë dhe stuhitë e akullit shpërthyen nën -30 gradë Celsius në dimër.

Duke përdorur linjën e trenit, makinat sovjetike shkonin në punë duke sjellë mijëra punëtorë për të ndërtuar dhe montuar objekte dhe një sërë platformash lëshimi, duke përfshirë kraterin më të madh artificial në planet: një gropë 250 metra të gjatë, 100 metra të gjerë dhe 45 metra të thellë. Qyteti i Tyuratam u rrit përgjatë lumit, rreth 30 km në jug të objekteve të nisjes. Për të hequr ‘aromën’ e konkurrentëve të tyre amerikanë, sovjetikët ndryshuan emrin e Tyuratam, duke huazuar emrin e një qyteti tjetër disa qindra kilometra larg dhe ia dhanë kozmodromit dhe qytetit aty pranë. Lindi sekreti i Baikonur.

Që kjo tokë e izoluar dhe e shkretë është vendi i fundit ku qëndrojnë astronautët para se të largohen nga Toka dhe vendi i parë që shohin kur kthehen në shtëpi, duket çuditërisht i përshtatshëm.

Në dokumentarin për qëndrimin e tij rekord në bordin e ISS, një vit në hapësirë, astronauti i NASA-s Scott Kelly e përshkroi Baikonur si një lloj shtëpie në gjysmë të rrugës për në hapësirë: “Në disa mënyra, ka pak kuptim për mua të vij në një vend si ky, që tashmë është i izoluar nga ajo që është normale, sepse duket më shumë sikur është një gur hapi drejt një vendi që është më i izoluar. E dini, një vend i largët në një vend më të largët”.

Në librin e tij, “Historia mahnitëse e njeriut të parë që la planetin tonë dhe udhëtoi në hapësirë”, Stephen Walker shkroi se kontrolli i hapësirës ishte njëkohësisht një kërkim ideologjik dhe një çështje ushtarake. Raketat u zhvilluan fillimisht për të fluturuar në hapësirë, por mendjet e qeverisë e kuptuan shpejt potencialin e tyre për të mbajtur raketa balistike që mund të hidhnin bomba në territorin e largët të armikut. Satelitët që rrotullohen rreth Tokës mund të ofrojnë gjithashtu një pamje astronomike në tokat e huaja që spiunët njerëzorë do të kishin vështirësi t’i arrinin.

Ndërsa në fillim të viteve 1960, Shtetet e Bashkuara u përpoqën të ruanin fytyrën në përpjekjet e tyre për të çuar një person në hapësirë, sekreti sovjetik përfitoi nga programi i BRSS. Nëse tragjedia do të ndodhte gjatë një nisjeje në SHBA, ajo do të ndodhte në TV drejtpërdrejt, përpara shtypit dhe kombit. Për sovjetikët, fshehtësia ofronte liri për të marrë rreziqe më të mëdha dhe për të ecur më shpejt dhe me më shumë urgjencë.

“Sovjetikët po mbronin vendndodhjen e tyre të raketave, duke mbrojtur teknologjinë e tyre. Raketa R7, me të cilën fluturoi Gagarin, ishte raketa balistike ndërkontinentale më e madhe në botë në atë kohë. Dhe sekretet e saj duhej të mbroheshin. Njerëzit ishin të tmerruar se amerikanët do të kapnin këtë teknologji, gjë që në fakt, ata e bënë, në fund të fundit”, thotë Walker.

Vizitorët në Baikonur mund të marrin pjesë në një ceremoni takimi, ndërsa astronautët shkojnë në anijen e tyre kozmike

Me rënien e Bashkimit Sovjetik në dhjetor 1991, Kazakistani fitoi pavarësinë dhe papritmas baza më e rëndësishme hapësinore e Rusisë ishte në tokë të huaj. Në vitin 1994, rusët nënshkruan një marrëveshje me Kazakistanin për të marrë me qira Baikonur me një shpenzim prej rreth 82.5 milion paund në vit.

Një numër në rritje turistësh vizitojnë tani Baikonur për të parë nisjet, veçanërisht misionet me ekuipazh në ISS, por ndjenja e fshehtësisë mbetet edhe sot. Qyteti është në thelb një zonë ruse e rrethuar nga Kazakistani dhe kozmodromi është një strukturë e kufizuar e operuar nga Roscosmos, agjencia ruse e hapësirës.

Baikonur ka shumë shembuj të artit dhe arkitekturës së viteve 1960

Elena Matveeva, menaxhere e projektit për Vegitel, një nga operatorët kryesorë turistikë në Baikonur, tha se kjo është pjesë e shortit të kozmodromit.

“Kjo ju jep një mundësi për të vizituar një vend unik që nuk mund ta vizitoni vetë. Duhet të vini përmes një operatori turistik të autorizuar që mund të aplikojë për lejen e hyrjes”.

Baikonur përfshin si kozmodromin, një sipërfaqe toke prej 7000 km katrore dhe qytetin (ish Tyuratam), i cili shtrihet në jug. Qyteti i Baikonur është në shumë mënyra një relike e përsosur e viteve 1960.

Shumica e turistëve shkojnë posaçërisht për të dëshmuar një lëshim rakete. Por Gianluca Pardelli, themelues dhe drejtor i Sovjetik Tours, një agjenci e specializuar në udhëtimet në ish-BRSS, tha se Baikonur është gjithashtu interesant për meritat e tij historike dhe kulturore. “Qyteti me emër pranë kozmodromit është një shembull i përsosur i planifikimit urban sovjetik në mes të askundit, është ky qytet i planifikuar sovjetik në mes të stepës dhe shkretëtirës kazake”.

Një turne tipik në Baikonur përfshin vizita në objektet e nisjes, duke përfshirë Start të Gagarin, jastëku ku Yuri shkoi për herë të parë në hapësirë. Muzeu i Historisë së Kozmodromit të Baikonurit tregon historinë e portit hapësinor.

“Ai ka gjëra që nuk do t’i gjenit askund tjetër, në asnjë muze tjetër hapësinor në botë”, tha Walker.

Të shkosh atje është në vetvete një aventurë, që përfshin një fluturim për në një nga qytetet kryesore të Kazakistanit Astana ose Almaty, i ndjekur nga një fluturim i brendshëm në qytetin postar të Kyzylorda dhe një udhëtim rrugor katër-orësh përmes rrafshnaltave deri në Baikonur.

Për Robert Joy, një turist nga Swansea, Uells, i cili vizitoi Baikonur në vitin 2019, duke parë hedhjen e raketës ishte pika kryesore e vizitës së tij. “Ju qëndroni pranë raketës dhe e ndiqni atë deri në platformën e nisjes nr.1. Kjo nuk më zhgënjeu në asnjë moment”.

Joy tha se udhëtimi në Baikonur ishte ëndrra e tij e përjetshme. “Kam dashur gjithmonë të vizitoj Baikonurin që kur isha i vogël”.

Në nëntor 2020, kompania amerikane SpaceX, në pronësi të Elon Musk, nisi misionin e saj të parë Creë Dragon, duke dërguar një ekuipazh në ISS nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Florida. Ishte hera e parë që një mision i ekuipazhit nisej nga SHBA që nga Space Shuttle Discovery në vitin 2010. Rusia po ndërton gjithashtu portin e saj të ri hapësinor, Vostochny Cosmodrome, në lindjen e largët të vendit.

Cilado qoftë e ardhmja, vlera e Baikonur si një pjesë e historisë së gjallë, nostalgjisë sovjetike dhe trashëgimisë kulturore njerëzore është e padiskutueshme. Londra, Parisi, Pekini dhe Uashingtoni mund të jenë të gjitha qendrat e perandorive të së shkuarës ose të së tashmes, por ishte nga një stacion hekurudhor i pluhurosur në mes të stepës kazake, që njerëzimi bëri ‘sulmin’ e tij të parë në kozmos.