Sport Në listë edhe një shqiptar, 20 transferimet më të mira në Premier...

Në listë edhe një shqiptar, 20 transferimet më të mira në Premier League

Është mbyllur një tjetër verë e nënshkrimeve të nxehta në Angli (Premier League), kështu që mund të bëhen bilance se cilët lojtarë mund të konsiderohet blerjet më të mira. Duke marrë parasysh natyrën e tregut të transferimeve të futbollit këto ditë, një nënshkrim i mirë, që plotëson nevojat e sakta të një klubi për një çmim të drejtë, është e drejtë të vlerësohet në këtë klasifikim, jo vetëm çmimi i paguar për të.

Si e tillë, renditja e merkatos së verës në Angli, e bërë nga “Goal”, merr parasysh cilësinë e lojtarit, vlerën e parave dhe sa përfiton skuadra ku ka shkuar prej tij. Mes 20 transferimeve më të mira është përfshirë edhe një shqiptar, Albian Ajeti, që la Basel për West Ham. Sa i përket lëvizjes, te secili lojtar është edhe drejtimi i ndjekur, nga kjo skuadër te tjetra dhe kostoja e operacionit.

20. Neal Maupay: Brentford te Brighton & Hove Albion (20 milionë €)

19. Albian Ajeti: Basel te West Ham (8 milionë €)

18. Tom Heaton: Burnley te Aston Villa (8 milionë €)

17. Daniel James: Swansea te Manchester United (17 milionë €)

16. Alex Iwobi: Arsenali te Everton (43 milionë €)

15. Dennis Praet: Sampdoria te Leicester (21 milionë €)

14. David Luiz: Chelsea tek Arsenal (8 milionë €)

13. Pablo Fornals: Villarreal te West Ham (28 milionë €)

12. Wesley: Brugge Club tek Aston Villa (25 milionë €)

11. Kieran Tierney: Celtic tek Arsenal (27 milionë €)

10. Sebastien Haller: Eintracht Frankfurt te West Ham (40 milionë €)

9. Giovani Lo Celso: Real Betis te Tottenham (huazim)

8. Dani Ceballos: Real Madrid tek Arsenal (huazim)

7. Aaron Wan-Bissaka: Crystal Palace te Manchester United (55 milionë €)

6. Rodri: Atletico Madrid te Manchester City (70 milionë €)

5. Joao Cancelo: Juventus te Manchester City (65 milionë €)

4. Harry Maguire: Leicester City te Manchester United (86 milionë €)

3. Moise Kean: Juventus tek Everton (27.5 milionë €)

2. Tanguy Ndombele: Lyon te Tottenham (60 milionë €)

1. Nicolas Pepe: Lille tek Arsenal (80 milionë €)