Bota Nga Churchill te Liz Truss: Kush janë 15 kryeministrat që morën bekimin...

Nga Churchill te Liz Truss: Kush janë 15 kryeministrat që morën bekimin e Elizabeth II në 70 vjet

Megjithëse nuk ka një kushtetutë klasike të shkruar, Britania e Madhe është një monarki parlamentare me rregulla shumë strikte. Sipas njërit prej tyre, çdo kryeministër emërohet nga monarku dhe për 70 vitet e fundit këtë e ka bërë mbretëresha Elizabeth II.

Duke marrë parasysh listën e larmishme të 15 kryeministrave, të cilët, për të marrë detyrën, duhej të merrnin një emërim nga Mbretëresha, është e qartë se Elizabeta II ishte me të vërtetë themeli dhe stabiliteti i shtetit.

Edhe pse monarkut në Britaninë e Madhe i ndalohet të përfshihet në diskutime politike dhe të shprehë publikisht qëndrimin e tij politik, ka informacione se me cilët kryeministra Elizabeth II kishte marrëdhënie të mira dhe me cilët ishte në marrëdhënie të këqija.

Winston Churchill 1951–1955

Elizabeth u bë mbretëreshë në vetëm 25 vjeç, në atë kohë Churchill ishte tashmë një politikan i thekur që e admironte hapur të atin. Pas vdekjes së mbretit George VI, Churchill nuk ishte i sigurt se vajza e tij do të ishte në gjendje të ruante rolin që kishte monarkia.

Winston Churchill shërbeu si Kryeministër i Britanisë së Madhe për dy mandate, me mbretëreshën Elizabeth II që mori fronin gjatë mandatit të dytë. Ishte pas Luftës së Dytë Botërore, kur Churchill ishte tashmë një politikan me përvojë që udhëhoqi vendin në një periudhë të vështirë. Politika e tij e brendshme, megjithatë, u errësua nga një sërë krizash të politikës së jashtme që ishin pjesërisht rezultat i rënies së vazhdueshme të Ushtrisë Britanike dhe prestigjit dhe fuqisë perandorake.

Kur ai vendosi të largohej nga posti i kryeministrit, Mbretëresha i dërgoi një letër duke i thënë se sa shumë do t’i mungonte dhe se si asnjë pasardhës nuk do të ishte në gjendje të zinte kurrë vendin e “Kryeministrit të saj”.

Anthony Eden 1955–1957

Anthony Eden ka qenë fillimisht ministër i Jashtëm dhe më pas ka pasur rolin jo të lehtë për të marrë postin e kryeministrit pas Churchill. Reputacioni i tij botëror si një “njeri i paqes” dhe një diplomat i aftë u dëmtua në vitin 1956 kur filloi aksioni ushtarak britaniko-francez kundër Egjiptit për shkak të shtetëzimit të Kanalit të Suezit, i cili çoi në shpërthimin e krizës së Suezit, pas së cilës SHBA e dënoi ashpër këtë veprim të njëanshëm të britanikëve dhe francezëve dhe refuzoi të mbështeste ndërhyrjen ushtarake.

Harold Macmillan 1957-1963

Në fillim, nuk ishte e lehtë për Mbretëreshën të merrej me Macmillan. Megjithatë, nuk kaloi shumë kohë dhe ata ishin në “të njëjtën gjatësi vale”. Në të vërtetë, mbretëresha shpejt u mbështet tek Macmillan dhe këshilla e tij e mençur, si gjatë detyrës ashtu edhe pas daljes në pension të tij në vitin 1963.

Alec Douglas-Home 1963–1964

Kur Sir Alec Douglas-Home u bë kryeministër në tetor 1963, për herë të parë mbretëresha kishte një kryeministër që e njihte tashmë si mik shtëpie duke qenë një mik i fëmijërisë së “Nënës Mbretëreshë”. Tani ajo ishte në situatën e pazakontë që duhej të zyrtarizonte një marrëdhënie që kishte qenë gjithmonë joformale. Se sa të afërt ishin ata, tregon fakti se Home shpesh e ndihmonte mbretëreshën të vendoste emrat për kuajt mbretërorë, dhe përndryshe mbretëresha ishte e dashuruar pas kalërimit.

Harold Wilson 1964–1970

Wilson ishte kryeministri i parë laburist gjatë mbretërimit të mbretëreshës Elizabeth II dhe duket se ata nuk kishin shumë të përbashkëta. Megjithatë, në “Mbretëresha: Elizabeta e Dytë dhe Monarkia”, Ben Pimlott shkroi se Wislon e trajtoi atë sikur të ishte një anëtare e kabinetit të tij.

Edward Heath 1970–1974

Marrëdhënia me Edward Heath nuk ishte gjithmonë e lehtë, sepse pikëpamja e tij për botën ndryshonte ashpër nga ajo e Mbretëreshës. Integrimi evropian ishte vizioni i Heath. Mbretëresha, megjithatë, e konsideroi rolin e saj si kryetare e Commonwealth-it si të një rëndësie të madhe. Heath ndoshta mbahet mend më së miri për sjelljen e Britanisë së Madhe në Evropë, në kundërshtim me pikëpamjen e Mbretëreshës se Komonuelthi ishte më i rëndësishëm. “Ajo nuk ishte kurrë rehat me të,” shkroi biografi mbretëror, sipas Washington Post.

James Callahan 1976–1979

James Callahan vuri në dukje se mbretëresha u dha kryeministrave të saj një ndjenjë miqësie dhe jo miqësie. Wilson dhe Callaghan, dy kryeministrat e parë laburistë shumë mirë me mbretëreshën. Wilson vuri në dukje se mbretëresha respektonte ata që shërbenin në forcat e armatosura, kjo është arsyeja pse marrëdhënia e saj me Callaghan, e cila ishte në Marinën Mbretërore, ishte kaq e lirshme.

Margaret Thatcher 1979–1990

Ka disa versione të marrëdhënies mes mbretëreshës dhe Margaret Thatcher, nga ata që thonë se kanë qenë të afërt me ata që pretendojnë se mes tyre ka pasur dallime dhe mosmarrëveshje të mëdha. Bëhet fjalë për përplasjen e dy femrave jashtëzakonisht të fuqishme, diferenca në moshë e të cilave ishte vetëm gjashtë muaj.

Padyshim që kishte mosmarrëveshje për aparteidin në Afrikë, dhe megjithatë, kur ajo dha dorëheqjen, Mbretëresha i dha Urdhrin e Meritës. Në autobiografinë e saj, Thatcher shkroi se ajo gjithmonë besonte se qëndrimi i Mbretëreshës ndaj punës së qeverisë ishte korrekt.

John Major 1990–1997

Major ishte kryeministri i parë që ishte më i ri se mbretëresha. Ai ishte lider në vitin 1992, të cilin mbretëresha e quajti “një vit i tmerrshëm”. Më pas Major njoftoi në Parlament se Princi Charles dhe Princesha Diana po divorcoheshin. Ai gjithashtu njoftoi një marrëveshje të re financiare sipas së cilës Mbretëresha do të paguante taksat. Duke folur për Elizabetën e Dytë, ai tha se ajo është një person me të cilin kryeministrat mund të bisedojnë lirshëm.

Tony Blair 1997–2007

Toni Blair, lideri laburist që shërbeu si Kryeministër për dhjetë vjet, kishte një marrëdhënie relativisht të ftohtë me mbretëreshën, me të cilën nuk ndante asnjë hobi apo interes. Blair e përshkroi veten si një modernizues, një term që ishte popullor në atë kohë, ndërsa mbretëresha përfaqësonte stabilitetin dhe vazhdimësinë.

Gordon Brown 2007–2010

Në librin e tij “My Life, Our Times”, Gordon Brown përshkroi takimin e tij të parë me mbretëreshën duke thënë se ata patën “një bisedë të këndshme dhe biznesi rreth punës përpara”. Megjithatë, ashtu si Bler, ai nuk ishte në listën e të ftuarve për dasmën e Princit William dhe Kate Middleton në vitin 2011. Ky lëshim nuk kaloi pa u vënë re.

David Cameron 2010–2016

Mbretëresha ka thënë se ajo është në marrëdhënie të mira me Cameron dhe të dy janë të afërm të largët. Megjithatë, ai bëri një gabim të madh në vitin 2014 kur foli për referendumin e pavarësisë skoceze. Ai nuk e dinte që mikrofonat dhe kamerat ishin ndezur teksa ishte i ftuar në një emision, kështu që në publik ka arritur një video në të cilën dëgjohet Cameron duke përshkruar se mbretëresha ishte duke “ulëritur nga kënaqësia” pasi ai i tha asaj në telefon se “gjithçka është në rregull”, pas referendumit në të cilin skocezët refuzuan pavarësinë.

Cameron ndoshta i ka kërkuar falje mbretëreshës për këtë.

Theresa May 2016–2019

Theresa May ishte kryeministrja e dytë nën Elizabeth II, dhe ato duket se kanë pasur marrëdhënie të mira. May tha se mbretëresha përshëndet të gjithë kryeministrat e saj me sharmin, konsideratën dhe mirëkuptimin mbresëlënës të çështjeve aktuale.

Boris Johnson 2019–2022

Boris Johnson ishte një kryeministër që thyente normat dhe ai theu protokollin mbretëror në minutën e parë që mori detyrën. Ai njoftoi se mbretëresha i tha atij në një bisedë private se nuk e dinte pse dikush do ta dëshironte punën. Sipas raportimeve të mediave britanike, Johnson i kërkoi falje mbretëreshës disa herë.  Ai gjithashtu pranoi publikisht se i kërkoi falje mbretëreshës kur u zbulua se Downing Street kishte organizuar festa gjatë bllokimit për shkak të pandemisë së koronavirusit, si dhe në natën e funeralit të Princit Philip.

Liz Truss 2022

Liz Truss u thirr nga mbretëresha për ta miratuar atë dhe vetëm dy ditë para vdekjes së saj. Ato u takuan në një kështjellë në Skoci, pasi mbretëresha ishte tashmë në gjendje të keqe shëndetësore dhe nuk mund të vinte në Londër. Ishte aktiviteti i fundit i rëndësishëm kushtetues i mbretëreshës.