Extra Nga gladiatori te leksionet e jogas: 10 vende që e bëjnë të...

Nga gladiatori te leksionet e jogas: 10 vende që e bëjnë të paharrueshëm një udhëtim

Të lodhur nga pushimet e zakonshme? Ndonjëherë mjafton të shtoni ndonjë risi për të rigjallëruar një udhëtim ose për ta bërë një destinacion të dëshiruar me të vërtetë të paharrueshëm. Këtu janë dhjetë eksperienca të paharrueshme që mund të jenë qershia mbi tortë në një fshat perfekt.

Propozimet vijnë nga TripAdvisor, sajti më i madh i udhëtimit në botë, i cili ka zgjedhur një listë prej dhjetë përvojave më interesante, zbavitëse dhe të çuditshme, për ata që duan të provojnë diçka të ndryshme gjatë udhëtimeve të tyre në rajone të ndryshme të botës. “Vendet e vizituara me interes historik dhe kulturor mbeten një nga prioritetet për udhëtarët ndërkombëtarë, por ne po shohim një rritje të interesit për shkak të përvojave të ndryshme, të cilat mund të shtojnë diçka të ndryshme në udhëtim”, komentoi zëdhënësja e saj.

Këtu janë propozimet e zgjedhura midis më shumë se 200 mijë që kanë rezervuar në sajt.

Shkolla e gladiatorëve, Romë, Itali

Ka një kurs për t’u bërë një gladiator i Perandorisë Romake me Shkollën e Gladiatorëve të Romës. Gjatë mësimit praktik mësoni të luftoni me duar të zhveshura dhe me armët e përdorura në atë kohë, duke veshur kostume tipike të gladiatorëve.

Kamerier në një “xhep” të Lisbonës, Portugali

Të shijosh një tavolinë me ‘tasca’ tipike në Lisbonë është një mënyrë e veçantë për t’u njohur me banorët e Lisbonës dhe historitë e tyre, të bisedoni me ta dhe të zhyteni në kulturën lokale të mësoni zhargonin, historinë dhe zakonet e banorëve të Lisbonës. Të bëhesh një prej tyre është mënyra më e mirë për të njohur qytetin tërësisht.

Drag Me Along Tours – San Francisko, SHBA

Ylli i vërtetë i këtij turneu në këmbë është kontesha e famshme Lola Montez. Lola është udhëzuesi i veçantë nëpër vendet e saj të preferuara në San Francisko, ku ajo kalon mbrëmjet e saj. Një mundësi vërtet unike për të zbuluar San Francisko dhe historitë e saj me një sy ndryshe.

Joga me dhi, Snohomish, Uashington, SHBA

Adhuruesit e Jogas janë të shumtë, por vetëm disa kanë praktikuar ndonjëherë disiplinën e tyre të preferuar një-në-një me dhitë në një fermë. Një instruktor i certifikuar joga leksionon në një fermë të rrethuar nga natyra: Gjatë mësimit, dhitë e fermës janë të lira të kullosin midis pjesëmarrësve dhe të marrin pjesë në aktivitete.

Turi zyrtar Go-Kart – Bay Shop, Tokio, Japoni

Kryeqyteti i Japonisë merr një shije të veçantë nëse vizitohet në një go-kart dhe veshur me një kostum ad hoc. Turneu prek disa vende simbolike të qytetit, si Ura e Portës, Kulla e Tokios, Roppongi dhe shumë vende të tjera.

Leksioni i maskave veneciane, Itali

Maskat tipike të Serenissima janë një nga simbolet e Venecias: krijimi i tyre nuk është aq i vështirë, veçanërisht nëse përdorni udhëzimin e një mjeshtri të kualifikuar lokal. Mësuesi, gjatë mësimit, tregon tregime dhe tradita që lidhen me maskat. Ju mund të mësoni dekorimin ose prodhimin e maskave ose të dyja dhe, në fund të mësimit, ju mund të merrni në shtëpi maskën e krijuar.

Turneu privat me syze për realitet virtual 3D – Pompei, Itali

Është një turne dy orësh që ju lejon të zbuloni Pompein me sy të ri, në sajë të shikuesve të realitetit virtual 3D. Ju mund të zbuloni se si qyteti ishte para shpërthimit të Vezuvit, të ecni nëpër rrugët e qytetit të shoqëruar nga një udhëzues profesional dhe admironi, në pikat kryesore të interesit, videot me 360 gradë që tregojnë se si ishte Pompei.

Përvoja Ninja në Tokio – Japoni

Një mësim tre orësh mëson artin e lashtë të ninjës me teknikat, kulturën dhe armët kryesore të përdorura nga këta luftëtarë të veçantë. Pjesëmarrësit veshin një veshje autentike origjinale ninja dhe marrin pjesë në trajnimin mendor dhe fizik me një instruktor me përvojë.

Lumi Bugging – Llangollen, Mbretëria e Bashkuar

Eksperienca konsiston në një orë argëtimi dhe adrenaline të pastër: Ngjituni në një “bug”, një lloj mini goma e fryrë dhe kaloni pragje të lumit të zhytur në një peizazh spektakolar. Organizatorët e turneve ofrojnë pajisjet e nevojshme.

Hydro Attack në Queenstown – Queenstown, Zelanda e Re

Ju zhyteni thellë në ujërat e Liqenit Wakatipu dhe jeni duke katapultuar në qiell në bordin e pabesueshëm Seabreacher X. Një përvojë me një shkallë të lartë adrenaline brenda kësaj “makine peshkaqeni” që mund të arrijë shpejtësi vërtet të larta dhe kjo është një nga të paktat aktualisht aktive.