Extra Nga rakia, te midhjet më të mira në Ballkan, 19 fakte “amerikane”...

Nga rakia, te midhjet më të mira në Ballkan, 19 fakte “amerikane” rreth Shqipërisë

Keni menduar të dilni nga gjurmët e turizmit të zakonshëm dhe të shkoni në Shqipëri? Pyetja është ngritur nga NothingFamiliar, blogu amerikan i njohur në botën e udhëtimeve dhe turizmit, i cili fton të gjithë turistët në botë për të vizituar Shqipërinë.

“Para se të shikoni gjërat që duhet të bëni në këtë vend të mrekullueshëm, ka disa fakte që duhet të dini për Shqipërinë! Para së gjithash, Shqipëria është një vend me histori, ushqim dhe kulturë, që ka kaluar shumë kohë pa u vënë re nga industria e udhëtimit. Pas vizitës sonë ne patjetër mendojmë se ajo meriton më shumë vëmendje globale, por na besoni kur themi të shkojmë në plazhet dhe kështjellat e Shqipërisë nuk është detyrë e lehtë!”-thuhet në artikullin kushtuar vendit tonë.

Sipas tyre, ka 19 fakte interesante për Shqipërinë dhe disa këshilla të vlefshme:

1. Shqipëria nuk ishte pjesë e Jugosllavisë

Shumica nuk e di, por Shqipëria nuk ishte pjesë e ish-Jugosllavisë! Meqenëse është e rrethuar nga vende si Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, shumica e njerëzve e grupojnë Shqipërinë me ish vendet e bllokut sovjetik. Megjithatë, ajo ishte tashmë një komb i pavarur në atë kohë që Jugosllavia u formua në vitin 1918 pas Luftës së Parë Botërore.

2. Deti Jon është aq i qartë sa kristali

Shqipëria kufizohet në jug nga deti i mrekullueshëm Jon, që do të thotë se ka disa nga plazhet më të bukura në të gjithë Evropën. Po…. ashtu thashë. të të gjithë Evropës! Nga ishujt e Ksamilit në brigjet e shndritshme të plazhit të Dhermiut, riviera shqiptare është në rrugën e saj për t’u bërë një destinacion popullor pushimi veror. Me ujërat e saj të qarta blu dhe shkëmbinjtë malorë, është një mrekulli se si plazhet e Shqipërisë nuk janë të mbushura me njerëz!

3. Toka e Shqiponjave

Nëse po kërkoni për historinë e Shqipërisë, ju mund të keni vënë re një shqiponjë gjigande në flamurin e vendit. Ju duhet të dini se imazhi është më shumë se vetëm një simbol! Historia e shqiponjës shkon shekuj mbrapa dhe ka të bëjë me shpendin madhështor që shikon një gjuetar të ri. Ky gjahtar do të kalonte mbretërues i rajonit dhe u quajt “Shqiptar” ose Biri i Shqiponjës. Mbretëria do të njihet si Toka e Shqiponjave ose “Shqipëria”, siç e quajnë shqiptarët tani!

4. Kështjella dhe fortesa

Historia e Shqipërisë është e pasur dhe e bollshme dhe kështjellat e saj janë shembulli më i mirë i kësaj. Këto toka kanë qenë të banuara qysh nga kohët e para-historisë kështu që nuk duhet të jetë befasi që disa fortifikime të mëdha janë ndërtuar me kalimin e kohës. Ashtu si shumica e Evropës, pothuajse çdo qytet në Shqipëri ka një lloj kështjellë të madhe që ulet në majë të saj. Disa nga më të mirat mund të shihen në qytetet e Gjirokastrës dhe Beratit, së bashku me Parkun Kombëtar të Butrintit.

5. Komunizmi në Shqipëri

Nga viti 1946 deri në fillim të viteve 1990 Shqipëria u kontrollua nga një regjim komunist i udhëhequr nga Enver Hoxha. Mbështetur së pari nga Bashkimi Sovjetik dhe më vonë nga Kina, vendi u shty në izolim nga pjesa tjetër e botës. Këto prirje politike shkatërruan turizmin e Shqipërisë dhe ishin në rrënjë të rënies eventuale të ekonomisë. Shumica e shqiptarëve që takuam nuk flisnin me dashuri për periudhën komuniste. Megjithatë, kjo është një pjesë e historisë së Shqipërisë që nuk mund të injorohet dhe ka shumë relike komunash, tunele dhe muze për të eksploruar nëse kjo ju intereson.

6. Një vend i sigurt për të udhëtuar

Pavarësisht se është mbyllur për turizëm për mbi 50 vjet, Shqipëria është një vend shumë i sigurt për të udhëtuar! Nëse vendasit duket pak të çuditshëm, ndoshta është vetëm për shkak se ata janë kuriozë përse jeni atje. Megjithatë, sapo t’i njihni ata nuk mund të jenë më pak mikpritës. Duke folur statistikisht, Shqipëria ka pak ose aspak vjedhje në krahasim me pjesën tjetër të botës. Kjo do të thotë se ngjarjet si rrëmbime dhe krime të tjera janë të rralla, kështu që mund të ndiheni rehat në udhëtimet tuaja.

7. Shtrirja e gjerë e popullsisë

Ndërsa turizmi i Shqipërisë sa po fillon të rritet, popullata po ikën vetë. Ndër faktorët shumë të habitshëm rreth Shqipërisë është se popullsia e saj është nën 3 milion. Megjithatë, vlerësohet se miliona shqiptarë jetojnë jashtë vendit. Disa nga këto udhëtime mund të lidhen me kërkimin e vendeve të punës më të mira. Çfarëdo rasti, mos u tronditni që po takoni një shqiptar në qytete anembanë botës, nga Nju Jorku në Romë.

8. Historia e Shqipërisë është aq mbresëlënëse sa kudo

Historia e Shqipërisë është aq e thellë sa është interesante dhe ka shumë çelësa për qytetërimin modern në perëndim. Asnjë vend nuk është më i mirë se këtu, për të parë Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s në Parkun Kombëtar të Butrintit. Këtu do të gjeni objekte që datojnë në shekullin e 6 para Krishtit, dhe që përfshijnë fushën e hershme greke, romake dhe bizantine. Me vepra si teatri romak dhe mozaikë të shumtë mbi 2000 vjet, do të shihni se historia e Shqipërisë është në një nivel me shumë homologë të saj në Evropë.

9. Qytete dhe fshatra

Shqipëria është e bekuar me kaq shumë natyrë dhe pamje të bukur. Karakteristikat më të dukshme janë vargjet malore të gjelbërta në të gjithë vendin. Ju do të shihni (dhe me siguri do të kaloni nëpër to) nga bregdeti i plazheve të Shqipërisë në fshatrat e mahnitshme malore në brendësi. Nëse jeni duke kërkuar të gjeni ushqim tradicional dhe kulturën shqiptare, sigurohuni që të vizitoni qytetin e Gjirokastrës. Gjithashtu, Berati ia vlen të vizitohet, me mbi 200 familje lokale që ende jetojnë në kështjellën mbi qytet!

10. Ju mund të shkoni në Greqi në vetëm 30 minuta

Besoni apo jo, trageti i shpejtë nga Saranda për në ishullin grek të Korfuzit, ju merr vetëm 30 minuta! Në atë kohë të shkurtër mund të kaloni në detin Jon në Shqipëri. Kështu do të vizitoni një vend, kulturë dhe ushqim krejt tjetër.

11. Midhjet më të mira në Ballkan

Kur erdhëm së pari në Sarandë, gjetëm vendin më fantastik që mundëm për vaktin tonë të parë shqiptar. Për habinë tonë, rekomandimet e pronarëve ishin midhjet dhe pretendonin se ato ishin më të mirat në Ballkan. Epo, kishin të drejtë … Dhe përfunduam duke i vizituar ata çdo ditë në jug të vendit! Një nga sekretet më të mira të Shqipërisë aktualisht vjen nga një liqen i veçantë pranë Parkut Kombëtar të Butrintit. Pra, nëse po vizitoni Shqipërinë jugore, sigurohuni që të provoni këtë vend të pabesueshëm me prodhime deti. Në fakt, ju duhet të dini se kuzhina lokale në Shqipëri është e mahnitshme!

12. Një vit pa viza

A e dini se pas mbërritjes në Shqipëri mund të qëndroni deri në një vit pa aplikuar për leje qëndrimi? Kur mësuam së pari këtë fakt udhëtimi për Shqipërinë ne ishim po aq të habitur sa ju jeni! Në shumicën e vendeve të tjera (veçanërisht BE) periudha më e gjatë që mund të qëndroni është 1-3 muaj në çdo vend të caktuar, jo një vit të tërë. Nuk jemi të sigurt nëse kjo është një përpjekje për të nxitur ekonominë apo për të nxitur turizmin e Shqipërisë. Sido që të jetë, më shumë njerëz mund të duan të përfitojnë nga atraksionet e vendeve dhe çmimet e lira.

13. Religjione të ndryshme

Ndërsa nuk është e dukshme për të gjithë, Shqipëria është 60% muslimane. Ju nuk mund ta vini re në fillim nëse keni udhëtuar në vende më fondamentaliste, por thirrja e bukur për lutje ende mund të dëgjohet natën. Sa të ndryshëm janë ushqimi, kultura dhe historia e Shqipërisë, po kështu janë edhe fetë e saj. Pas vizitës kemi kuptuar se është edhe shtëpia e një popullsie të madhe krishtere dhe hebreje. Për këtë arsye, nuk është e pazakontë në qytete si Gjirokastra që të shikoni një xhami, kishë dhe sinagogë, të gjitha kaq pranë njëri-tjetrit. Ky aspekt mikpritës i turizmit të Shqipërisë la shenjë tek ne.

14. Lufta Civile në ‘97 për shkak të skemës Ponzi

Rënia e ekonomisë shqiptare dhe lufta civile pasuese në 1997 u nisën nga duart e një qeverie të korruptuar. Komunizmi kishte përfunduar vetëm 5 vjet më parë që çoi në zgjedhje demokratike dhe në një ekonomi të tregut të lirë. E gjithë gjëja është shumë e komplikuar, por versioni i shkurtër është se qeveria nisi një sërë fondesh investuese piramidale. Pjesa më e madhe e parave u përdorën për të financuar aktivitete të paligjshme si armatimi dhe pastrimi i armëve. Më shumë se gjysma e popullsisë së vendit kishin investuar dhe ekuivalenti i 1.5 miliardë dollarëve humbi, teksa skemat dështuan. Kjo çoi në rënien e qeverisë, trazirave, bandave lokale dhe rebelëve që morën kontrollin e qyteteve dhe përfundoi tragjikisht me mbi 2,000 njerëz që humbën jetën.

15. Vala e re e turizmit në Shqipëri

Kanë kaluar më shumë se 20 vjet që nga lufta civile dhe gjërat po ndryshojnë. Megjithatë, madje edhe me industrinë e lulëzuar të saj turistike ende mund të jetë vite larg nga të qenit si disa nga fqinjët e saj në Evropë. Shqipëria me të vërtetë ka të gjithë natyrën, bukurinë dhe plazhet e kudo në botë, por infrastruktura nuk është ende e mirë.

16. Ngrënia nuk është e nxituar

Siç e kemi përmendur, ushqimi në Shqipëri është shumë i mirë. Megjithatë, duhet të dini se ngrënia mund të jetë gjithashtu një vakt i gjatë. Tani kemi udhëtuar në të gjithë Evropën, kështu që jemi mësuar me ritmin më të ngadalshëm, por Shqipëria ishte krejt tjetër. Edhe me këtë karakteristikë të çuditshme do të mësoni se në Shqipëri një vakt hahet shumë ngadalë.

17. Riviera Shqiptare është një nga sekretet më të mira të Evropës

Të jesh në Shqipëri gjatë verës është gjë shumë e mirë, pasi ju do të keni akses në shumë plazhe të mahnitshme. Pavarësisht se janë përgjatë bregut të njëjtë si pikat e nxehta si Kroacia dhe Greqia, plazhet e Shqipërisë nuk kanë ende aq shumë turistë. Himara dhe Dhermi janë disa të preferuarat përgjatë vijës bregdetare, por qyteti më popullor i plazhit është Ksamili në jug.

18. Rakia shqiptare

Ja një tjetër gjë e rëndësishme që të kuptoni rreth Shqipërisë. Rakia është pije kombëtare dhe konsumohet në pothuajse çdo mjedis shoqëror. Nga përvoja jonë, është tipike që të ofroni një grimë raki kur takoni dikë për herë të parë, para dhe pas çdo vakt. Nuk e kishte gabim kur një banor na tha “nuk ka kohë të gabuar për të pirë raki këtu”.

19. Transporti

Pasi të mësoni për historinë e Shqipërisë dhe disa fakte për këtë vend mahnitës, duhet të dini se nuk është detyrë e lehtë të dilni përreth. Sigurisht që gjithmonë ka mundësi të marrësh me qira një makinë, por kjo nuk ka pse të jetë një shpenzim i lartë. Nëso doni alternativa më të lira, ne vërtetë kemi gjetur sistemin e mini-autobusëve ose “furgonëve” që rezultuan të ishin shumë të dobishme gjatë udhëtimit tonë 2 javë në Shqipëri! Ndërkohë që nuk ekziston ndonjë lloj skedari i caktuar i autobusëve në internet, sapo të zbrisni, do të gjeni patjetër mjete për të lëvizur. Sistemi i autobusëve mund t’ju çojë në të gjithë vendin, nga Saranda në Tiranë dhe është një formë e lirë e transportit.