Bota Një “kontratë historike” Gjermani-Izrael

Një “kontratë historike” Gjermani-Izrael

Gjermania ka nënshkruar një kontratë për blerjen e sistemit raketor hipersonik Arrow 3 të prodhuar nga Izraeli, i cili do të bëhet një pjesë kyçe e mbrojtjes ajrore evropiane.

Nënshkrimi i marrëveshjes në Berlin të enjten ishte një “ditë historike” për të dy vendet, tha ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius në një konferencë për shtyp së bashku me homologun e tij izraelit Yoav Gallant.

Me vlerë rreth 3.3 miliardë euro, shitja është marrëveshja më e madhe ndonjëherë për industrinë ushtarake të Izraelit.

Sistemi Arrow 3 do ta bënte “mbrojtjen ajrore gjermane të gatshme për të ardhmen“, tha Pistorius.

Gjermania udhëhoqi shtytjen për të rritur mbrojtjen ajrore të NATO-s në Evropë pas pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar, duke u kërkuar aleatëve që të blejnë sisteme parandaluese së bashku.

“Për shkak të sulmeve të përditshme ruse në Ukrainë, ne mund të shohim se sa e rëndësishme është mbrojtja ajrore”, tha Pistorius.

Nënshkrimi i traktatit ishte një “ngjarje prekëse për çdo hebre”, tha Gallant, duke parë ngjarjet e Holokaustit.

“Vetëm 80 vjet nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, Izraeli dhe Gjermania kanë bashkuar forcat sot për të ndërtuar një të ardhme më të sigurt”, tha ai.

Sistemi me rreze të gjatë Arrow 3, i projektuar për të rrëzuar raketa mbi atmosferën e Tokës, është mjaft i fuqishëm për të mbrojtur shtetet fqinje të Bashkimit Evropian.

Sistemi u zhvillua dhe u prodhua nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara, dhe shitja duhej të miratohej nga Uashingtoni përpara se të finalizohej.

Sistemi u vendos për herë të parë në një bazë të forcave ajrore izraelite në vitin 2017 dhe u përdor për të mbrojtur Izraelin kundër sulmeve nga Irani dhe Siria.

Arrow 3 është një “sistem celular” që mund të vendoset në varësi të kërcënimeve me të cilat përballet, sipas prodhuesit të tij Israel Aerospace Industries.

Një fond i konsiderueshëm

Paratë për marrëveshjen vijnë nga një fond i konsiderueshëm prej 100 miliardë eurosh i zbuluar nga kancelari gjerman Olaf Scholz për të forcuar mbrojtjen e vendit në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Më shumë se një duzinë vendesh evropiane kanë nënshkruar deri më tani projektin e përbashkët gjerman të mbrojtjes ajrore, Iniciativa Evropiane e Mburojës së Qiellit.

Projekti Sky Shield do të përfshinte prokurimin e përbashkët të sistemeve me rreze të shkurtër, të mesme dhe të gjatë, duke përfshirë IRIS-T të prodhimit gjerman, sistemin amerikan Patriot dhe Arrow 3.

Megjithatë, disa nga fqinjët e Gjermanisë kanë refuzuar deri më tani të nënshkruajnë paktin, duke përfshirë Francën dhe Poloninë.

Në vend të kësaj, zyrtarët në Paris kërkuan një sistem të mbrojtjes ajrore duke përdorur pajisje evropiane.

Berlini tha se pret që sistemi Arrow 3 të dorëzohet në tremujorin e fundit të 2025.