Kuriozitete Njihni 7 mrekullitë natyrore të botës

Njihni 7 mrekullitë natyrore të botës

Aurora over Stokksnes, Iceland

Në Shtatë mrekullitë e Botës së Lashtë, mbahen mend kryeveprat antike si Tempulli i Artemis dhe kopshtet e varura të Babilonisë. Sidoqoftë, Shtatë mrekullitë e botës natyrore janë prova, nëse është e nevojshme, që Natyra është po aq e talentuar një arkitekt.

E përpiluar nga CNN kjo listë përfshin të gjitha 7 kontinentet dhe përfshin disa nga lartësitë më të mëdha të tokës dhe thellësive të oqeaneve, disa vende më pak të njohura dhe disa veçori të njohura që mund të keni vizituar tashmë. Ndërsa vendndodhjet e mrekullive më befasuese në botë shpesh diskutohen, këto shtatë vende janë rënë dakord përgjithësisht si një nga pamjet më të mira natyrore kudo në botë.

Kanioni i Madh

I vendosur në Arizona në SHBA, Grand Canyon i gjatë 277 milje është vërtet frikshëm. Kanioni, i cili arrin deri në një milje thellësi dhe rreth 18 milje në gjerësinë e tij, u formua me kalimin e kohës nga rrjedha e pandalshme e lumit Kolorado.

Parícutin

Një nga hyrjet më pak të njohura në këtë listë, Parícutin është po aq mbresëlënëse sa edhe monumentet më të njohura. Është një shembull i një vullkani kon, pothuajse perfekt i konit, i vendosur në Michoacán, Meksikë.

Dritat Veriore

E parë në të dy rajonet polare të planetit, kjo shfaqje verbuese e dritës është referuar me vend si Dritat Veriore. Për dallim nga shumica e hyrjeve në këtë listë, mund të shikoni një aurora nga shumë vende të ndryshme nëpër botë.

Ujëvara Victoria

Ndërsa lumi Zambezi kalon kufirin midis Zambias dhe Zimbabve, ujërat e tij zbresin 355 metra për të formuar ujëvarën e mahnitshëm të Victoria. Ujëvara u emërua në 1855 nga eksploratori skocez David Livingstone pas Mbretëreshës Victoria, monarku mbretërues i atëhershëm anglez.

Porti i Rio de Janeiro

Guanabara Bay është një sipërfaqe prej 19 milje tokë në lindje të Rio de Janeiro, qyteti i dytë më i madh në Brazil. Më shumë se 100 ishuj janë vendosur rreth gjirit, përfshirë ishullin Paquetá pa makina dhe ishullin Villegagnon, vendi i Shkollës Detare të Brazilit.

Great Barrier Reef

Great Barrier Reef është gjithashtu një mrekulli natyrore e planetit tonë. Ju duhet ta shihni atë për ta besuar atë. Ajo përmban afro 3000 shkëmbinj nënujorë individualë dhe gati 1.000 ishuj që shtrihen për mbi 1.400 milje, Ndërsa Muri i Madh i Kinës shpesh përshkruhet gabimisht si i dukshëm nga hapësira, astronautët dhe satelitët kanë arritur të kapin imazhe të Barrier Reef.

Mali Everest

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishmja, është pika më e lartë në botë. I njohur si Sagarmāthā në Nepal dhe Chomolungma në Tibet, Mali Everest është një nga tiparet natyrore më ikonike të globit. Në 29,029 metra lartësi, ajo renditet e para në mesin e maleve si për lartësi ashtu edhe për rëndësi.