Kuriozitete Njihuni me “Kullën Eiffel” të Nju Jorkut (VIDEO + FOTO)

Njihuni me “Kullën Eiffel” të Nju Jorkut (VIDEO + FOTO)

Një strukturë prej 45 metrash, e cila ngjan me një vazo dhe që quhet “Vessel”, më në fund është e hapur për publikun në Nju Jork.

Ajo është e vendosur në një shesh të madh në anën perëndimore të Manhatanit në qendër të kompleksit Hadson Jards, dhe ndërtimi i saj kushtoi 200 milionë dollarë.

Shumë e kanë quajtur atë “përgjigja amerikane ndaj Kullës Eiffel”.

Kjo strukturë e pazakontë është projektuar nga britaniku Thomas Heatherwick.

Shkallët janë prej çeliku dhe bakri, dhe ofrojnë një pamje të bukur panoramike të pjesës më të re të Nju Jorkut.

Struktura është 45 metra e lartë, ka 16 kate dhe shtrihet në 114 hektarë tokë. Ajo ka më shumë se 56.000 metra katrorë e përbërë nga kulla rezidenciale, zyra, restorante, kopshte dhe qendra tregtare.