Bota Nuk i kalojnë të dyzetat/ 10 vendet me drejtuesit më të rinj...

Nuk i kalojnë të dyzetat/ 10 vendet me drejtuesit më të rinj në botë

Në politikën botërore, rinia duket se po gjen vend. Vitet e fundit ka pasur një rritje të politikanëve të rinj në rolet e tyre si drejtues të vendit.

Ja 10 vendet me drejtuesit më të rinj në botë:

10/ ANDORRA, Xavier Espot Zamora, 40 (lindur më 30 tetor 1979)

Në maj të vitit 2019, politikani dhe avokati u emëruan kryeministër i Andorrës, një principatë e vogël, e pavarur në malet e Pirenejve midis Francës dhe Spanjës. Andorra është kombi i gjashtë më i vogël europian dhe ka një popullsi prej afro 77,000 banorësh.

9/ KOSTA RIKA, Carlos Alvarado Quesada, 39 (lindur më 14 janar 1980)

Alvarado Quesada fitoi zgjedhjet presidenciale në prill 2018. Politikani tha që ai vendosi të luftojë për vendin e parë pasi pa demokracitë perëndimore të përballen me lëvizje populiste, raportoi Reuters.

8/ BHUTAN, Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, 39 (lindur më 21 shkurt 1980)

Khesar është pasardhësi i katërt i Bhutan, një komb Himalayan i cili kufizohet me Indinë dhe Kinën. Ai mori pushtetin në moshën 26 vjeç kur babai i tij, Jigme Singye Wangchuck, hoqi dorë.

7/ KATAR, Tamim bin Hamad Al Thani, 39 (lindur më 3 qershor 1980)

Sheiku Tamim ishte 33 vjeç kur mori vendin si Emir i Katarit kur babai i tij u tërhoq. Vëllai i tij i madh Jasim bin Hamad bin Khalifa Al-Thani ishte fillimisht trashëgimtari i fronit, por hoqi dorë nga pretendimi i tij në 2003, duke e lënë të lirë rrugën.

6/ HAITI, Fritz-William Michel, 39 (lindur më 23 korrik 1980)

Michel ka qenë kryeministri në detyrë i Haitit që nga korriku 2019. Pak dihej për Michel, i cili punoi në ministrinë e ekonomisë dhe financave kur u emërua si kryeministër nga Presidenti Jovenel Moïse në korrik.

5/ ZELANDA E RE, Jacinda Ardern, 39 (lindur më 26 korrik 1980)

Ardern, drejtuese e Partisë së Punës në Zelandën e Re, u bë Kryeministre në tetor 2017 pas një rezultati të ngushtë. Ajo u ngrit jashtëzakonisht shpejt në radhët e politikës së Zelandës së Re, duke kapur zyrën më të lartë të vendit në më pak se një vit pas hyrjes në parlament.

4/ EL SALVADOR, Nayib Bukele, 38 (lindur 24 korrik 1981)

Nayib Bukele, një ish-biznesmen dhe kryetar i San Salvador, fitoi me lehtësi zgjedhjet e El Savador në shkurt 2019 dhe u betua si president në qershor. Bukele, i cili ka 1.2 milion ndjekës në Twitter, është një përdorues i zjarrtë i mediave sociale.

3/ KOREJA E VERIUT, Kim Jong Un, 35 vjeç (lindur më 8 janar 1983)

Udhëheqësi Suprem i Koresë së Veriut është betuar për pushtet për pjesën më të madhe të jetës së tij, dhe mori kontrollin e Mbretërisë së Hermitëve në vitin 2011, në moshën 30 vjeç. Kim ka pasur një jetë ndryshe nga çdo lider tjetër botëror. Ambiciet e tij bërthamore dhe retorika barbare gjithashtu do të thotë se ai zë një vend në skenën botërore plotësisht në përpjesëtim me fuqinë e kombit të tij.

2/ UKRAINA, Oleksiy Honcharuk, 35 vjeç (lindur më 7 korrik 1984)

Oleksiy Honcharuk kishte vetëm tre muaj përvojë në qeveri kur ai u bë kryeministri më i ri i vendit në gusht 2019. Një avokat, Honcharuk u emërua nënkryetar i zyrës së Presidentit Volodymyr Zelensky në maj. Para kësaj, ai drejtoi një organizatë joqeveritare që përqendrohej në reforma dhe ishte këshilltar për Ministrinë e Ekologjisë.

1/ FINLANDA: Sanna Marin, 34 (lindur më 16 nëntor 1985)

Sanna Marin, finlandezja 34 vjeçare do të betohet si kryeministre e vendit këtë javë duke u bërë më e reja në botë. Marin, ish-Ministrja e Transportit në Finlandë, u zgjodh për të marrë përsipër drejtimin nga Partia Social-Demokratike pasi ish-kryeministri Antti Rinne dha dorëheqjen. Ajo gjithashtu do të bëjë histori si kryeministrja më e re e vendit ndonjëherë. Ajo do të jetë kryeministrja e tretë femër e Finlandës.