06/02/2023
Kërko

aurenc bebja - Rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem bëni një tjetër kërkim

Deputeti francez më 1921: Çfarë dobësie! Lidhja e Kombeve u zmbraps para Konferencës së...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Matin” ka botuar, të premten e 1 korrikut 1921, në ballinë, një shkrim në lidhje me zemërimin e deputetit francez...

Kur Zogu falënderonte Mustafa Kemal Ataturkun për telegramin e ngushëllimit për ndarjen nga jeta...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Istanbul” ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1934, në ballinë, telegramin e falenderimit të mbretit Zog drejtuar asokohe Mustafa...

Le Matin (1921): Udhëtimi i deputetit francez nëpër Shqipëri dhe mendimi i tij për...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Matin” ka botuar, të premten e 3 qershorit 1921, në ballinë, rrëfimin e udhëtimit të deputetit francez Justin Godart...

Ali Pashë Tepelena – Mbretit të Anglisë: Etja ime për ar dhe lavdi ishte...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 13 janarit 1821, në faqen n°4, shkresën e Ali Pashë Tepelenës drejtuar asokohe...

“Si një dhelpër zbuloi rrënojat e Apolonisë së lashtë”, intervista më 1935 e arkeologut...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Comœdia” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1932, në ballinë, intervistën ekskluzive të gazetarit dhe shkrimtarit Pierre Lagarde me...

“Shqipëria, vendi më i çuditshëm që ekziston”, një “grand reportage” i gazetës franceze më...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazetari francez Roger Crouquet ka vizituar Shqipërinë në qershor të 1935. Ai ka realizuar një “grand reportage”, të parin e këtij...

1939 /Kur Fiqri Llagami, i diplomuar në Universitetin i Sorbonës ligjëronte në konferencën e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazetat franceze “L’Aube” dhe “L’Eveil des peuples” kanë botuar secila, në mars të 1939, një shkrim rreth konferencës së gazetarit...

Washington Post, 1926: Justifikimi i Faik Konicës në SHBA mbi traktatin italo-shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë “The Washington Post” ka botuar, të enjten e 16 dhjetorit 1926, në faqen n°12, një shkrim mbi justifikimin e Faik Konicës...

 “Miku im shumë i respektuar”…/ Letra që Napoleon Bonaparti i dërgoi Ali Pashë Tepelenës...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në librin “Œuvres de Napoléon Bonaparte, Tome 2, 1821 – Vepra të Napoleon Bonapartit, Vëllimi 2, 1821”, gjejmë dy letra ekskluzive...

“Stamboul”, 1908: Klubi “Bashkimi shqiptar, vendi i krijimit, pjesëmarrësit dhe qëllimi

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Stamboul” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1908, në ballinë, një shkrim në lidhje me krijimin e Klubit “Bashkimi shqiptar”...

PËRZGJEDHJA E EDITORIT

Na ndiqni