06/02/2023
Kërko

aurenc bebja - Rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem bëni një tjetër kërkim

Kur një kroçerë me 600 turistë francezë zbarkonte në mbretërinë shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Temps” ka botuar, të mërkurën e 24 majit 1933, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me zbarkimin e...

“Një racë e vjetër fisnike latine”! Detaje mbi krimet greke në Shqipëri në 1919...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Action française” ka botuar, të dielën e 2 nëntorit 1919, në faqen n°4, letrën e francezes Eléonore De Villa (gruaja...

Le Journal, 1900: “Italianët duan vetëm një gjë: pavarësinë e Shqipërisë”

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Journal” ka botuar, të premten e 6 korrikut 1900, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me reagimin e...

“Le Courrier européen”, 1907: Memorandumi i shqiptarëve drejtuar Fuqive të Mëdha në Konferencën e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Courrier européen” ka botuar, të premten e 9 gushtit 1907, në faqen n°12, një shkrim në lidhje me memorandumin...

Kur Federata “Vatra” i shkruante kryeministrit shqiptar në lidhje me konfuzionin që po krijonte...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Giornale di Udine” ka botuar, të premten e 4 nëntorit 1927, në ballinë, një shkrim një lidhje me konfliktin asokohe...

Kur presidenti turk priti për një vizitë private mbretin Zog dhe mbretëreshën Geraldinë

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Istanbul” ka botuar, të premten e 16 qershorit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me vizitën private të mbretit...

Pushtimi i Shqipërisë nga Italia, cfarë deklaroi nga Stambolli vëllai i mbretit Zog

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Istanbul” ka botuar, të shtunën e 17 qershorit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbërritjen e princit Xhelal...

“Gëzohem për arritjet e mikut tim Bonapart”, letra e vezirit të Shqipërisë për Portën...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La Chronique universelle” ka botuar, me 3 tetor 1798, në ballinë, një letër të veçantë të pashait dhe vezirit të...

Kur Faik Konica e akuzoi mbretin Zog për tradhti, por Fan Noli e bindi...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “The Nation” ka botuar, me 18 maj 1942, në faqen n°33, një shkrim – intervistë për Faik Konicën (studiuesi, politikani,...

“Shqiptarët kanë një pikëpamje cinike për dashurinë”, rrëfimi i një amerikaneje më 1930 për...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “New Castle News” ka botuar, të mërkurën e 2 korrikut 1930, në faqen n°32, rrëfimin e Anna Cattell, mësueses amerikane në...

PËRZGJEDHJA E EDITORIT

Na ndiqni