Bota Parashikimi i zymtë i ekspertit të Trump: U trembemi 200 mijë viktimave

Parashikimi i zymtë i ekspertit të Trump: U trembemi 200 mijë viktimave

Miliona amerikanë do të infektohen me koronavirus dhe 100 deri 200,000 do të vdesin. Ky është parashikimi i zymtë nga Anthony Fauci, ekspert i lartë i sëmundjes infektive amerikane dhe konsulent i Shtëpisë së Bardhë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kthyer në vatrën e re të COVID-19 në të gjithë botën, teksa mban rekord për numrin e të infektuarve. New York-u është më i godituri, me 59.513 raste të koronavirusit.

Nga këta, 8.503 janë të shtruar në spital dhe 2.037 janë në kujdesin intensiv. Numri i vdekjeve këtë të diel ishte 956, ndërsa të shtunën 728, pra ka një rritje.