Bota Pas luftës kundër drogës, Duterte i Filipineve nis “shfarosjen” e komunistëve

Pas luftës kundër drogës, Duterte i Filipineve nis “shfarosjen” e komunistëve

Të paktën nëntë aktivistë u vranë në sulmet e njëkohshme të policisë në Filipinet veriore. Ato erdhën vetëm dy ditë pasi presidenti Rodrigo Duterte urdhëroi forcat qeveritare të “vrisnin” dhe “të përfundonin” të gjithë rebelët komunistë në vend.

Sipas policisë, gjashtë persona u arrestuan gjithashtu në tre bastisje të kryera në tre provinca përreth zonës së metrosë Manila, ndërsa të paktën gjashtë persona “shpëtuan”.

Policia gjithashtu tha se ata kishin urdhër arreste për 18 persona, duke shtuar se disa i rezistuan arrestimit duke rezultuar në vdekjen e tyre, shkruan Al Jazeera English.

Grupet e të drejtave të njeriut Karapatan dhe partia Kabataan (të rinjtë) hedhin poshtë pretendimet e qeverisë, duke pretenduar se personat e vrarë ishin “likuiduar”.

Midis të vrarëve ishte Emmanuel “Manny” Asuncion, një udhëheqës sindikal në provincën Cavite, jashtë Manilës, tha Federata e Peshkimit Pamalakaya.

Frika nga gjakderdhja e re

Publikimi studentor i UPLB Perspective në Universitetin e Filipineve raportoi se një burrë dhe grua, organizatorë të sindikatës, u vranë gjithashtu në provincën Batangas, e cila kufizohet me kryeqytetin e Filipineve.

Chai dhe Ariel Evangelista, së bashku me djalin e tyre 10-vjeçar, u zhdukën vetëm disa orë para vdekjes së tyre. Ende nuk dihet se ku është djali.

Në provincën e Rizal, Karpatan konfirmoi vdekjen e dy aktivistëve të tjerë pas të shtënave.

Dhe ndërsa policia bastisi të dielën, Karapatan thonë se ushtria “bindet me bindje ndaj urdhrave të presidentit – vrit, vrit, vrit”.

Human Rights Watch gjithashtu shprehu shqetësim rreth sulmeve vdekjeprurëse, duke thënë se raportet duket se ishin një “plan i koordinuar” nga autoritetet.

Presidenti Duterte nisi të premten një operacion kundër “kryengritësve komunist”.

Kërcënimet e tij kundër komunistëve ngjallën frikën e një vale të re gjaku të ngjashme me atë gjatë “luftës kundër drogës” në të cilën u vranë mijëra njerëz, përfshirë fëmijët.