Kryesore Pikante nga libri i Obamës: Merkel e zgjuar, Putin si shefi i...

Pikante nga libri i Obamës: Merkel e zgjuar, Putin si shefi i një lagjeje, Erdogan i përzemërt…

Në librin e ri me kujtime, të titulluar “Toka e Premtuar”, ish-Presidenti i SHBA Barack Obama, ndër të tjera, flet për takime me liderë të shumtë të botës, duke përshkruar atë që mendon për ta.

“Një Tokë e Premtuar” e ish-Presidentit amerikan Barack Obama ka shitur gati 890,000 kopje në SHBA dhe Kanada në 24 orët e para, duke e vendosur atë në top listën e librit më të shitur në memorien presidenciale.

“Ne jemi të entuziazmuar me shitjet e ditës së parë”, tha David Drake, botues i Random House. “Ato pasqyrojnë dëshirën që lexuesit kanë për librin e shumë pritur dhe jashtëzakonisht të shkruar mirë të Presidentit Obama.”

Në libër, Obama kujton udhëtimet e tij nëpër botë kur ishte presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara, duke veçuar që u impresionua fort nga Angela Merkel, Vladimir Putin dhe Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, shkruan BBC

Për Merkelin

Obama tha se Merkel ishte “këmbëngulëse, e sinqertë, intelektualisht rigoroze dhe nuhatëse e talentuar”. Ish-presidenti vëren se ajo ishte fillimisht skeptike ndaj tij për shkak të retorikës së tij sublime dhe aftësive të të folurit.

“Unë nuk u ofendova, duke besuar se për udhëheqësen gjermane, një neveri ndaj demagogjisë së mundshme ishte ndoshta e shëndetshme,” shkruan Obama në libër.

Obama gjithashtu përshkruan shkurtimisht për lexuesit karrierën e Merkelit, duke thënë se kur u rrit në ish-Gjermaninë Lindore, Merkel fillimisht “e kishte mbajtur kokën ulur”. Megjithatë, gjatë rritjes së saj në krye të partisë Bashkimi Kristjandemokrat Gjerman), Obama shkruan se Merkeli demonstroi atë që formësoi të gjithë karrierën e saj: “aftësitë organizative”, “mendjemprehtësinë strategjike” dhe “durimin e palëkundur”.

Për Erdogan

Obama zbuloi se udhëheqësi turk Rexhep Taip Erdogan ishte “i përzemërt dhe në përgjithësi u përgjigjej kërkesave të mia”.

“Por sa herë që e dëgjoja duke folur, kisha përshtypjen e fortë se angazhimi i tij për demokraci dhe shtetin e ligjit mund të zgjaste vetëm për sa kohë që ai siguroi pushtetin e tij,” shkroi Obama.

Për Putin

Obama gjithashtu i kushtoi një pjesë të librit të tij liderit rus Vladimir Putin. Ai e përshkruan Putinin si një njeri që i kujtoi politikanët e vjetër që takoi në fillim të karrierës së tij politike në Çikago. Ai shkruan se ishte “si shefi i një lagjeje, por me bomba bërthamore dhe veton nga Këshilli i Sigurimit të KB”.

“Putini në fakt më kujtoi llojet e njerëzve që përdornin makinën në Chicago ose Tamana Hall (një organizatë politike në Nju Jork) – personazhe të ashpër, me mendje në rrugë, jo-sentimentalë që dinin se çfarë dinin, të cilët kurrë nuk u larguan nga përvojat dhe që e konsideronin patronazhin, ryshfetin, mashtrimin dhe dhunën e herëpashershme si mjete legjitime të tregtisë“, shkruan ai në “Tokën e Premtuar”.

Për David Cameron

Konservatori i arsimuar në Eton i cili shërbeu si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar nga 2010-2016 ishte “qytetar dhe i sigurt” dhe kishte “besimin e lehtë të dikujt që nuk do të shtypej kurrë shumë nga jeta”. Obama tha se ai ishte një person që e ngrohu dhe i pëlqente edhe pse nuk pajtohej me politikat e tij ekonomike.

Për Sarkozy

Ish-presidenti francez ishte “me shpërthime emocionale dhe retorikë të tejmbushur. Një figurë nga një pikturë e Toulouse-Lautrec”, sipas Obamës. “Bisedat me Sarkozy ishin argëtuese, por edhe të mërzitshme, me duart e tij që gjithmonë lëviznin, përkthyesi i tij personal … gjithmonë pranë tij për të pasqyruar furishëm çdo gjest dhe intonacion të presidentit. Duke mos u larguar kurrë nga interesi i tij kryesor, i cili duhej të ishte në qendër të veprimit dhe të merrte kredi për çdo gjë që mund të vlente të merrej kredi”.