Bota Protestat në SHBA, Joe Biden: Nuk duhet ta lëmë dhimbjen që të...

Protestat në SHBA, Joe Biden: Nuk duhet ta lëmë dhimbjen që të na shkatërrojë

Kandidati demokrat në garën për Shtëpinë e Bardhë, Joe Biden, dënoi dhunën që ka shpërthyer në të gjithë Shtetet e Bashkuara mes demonstratave për vdekjen e afrikano-amerikanit George Floyd, por gjithashtu tha se amerikanët kanë të drejtë të demonstrojnë kundër brutalitetit të policisë.

“Demonstratat kundër një brutaliteti të tillë janë një e drejtë dhe nevojë e popullit. Është një reagim dukshëm amerikan”, tha Biden.

“Por zjarrvënia në qytete dhe dhuna e pamëshirshme nuk janë, as dhuna që rrezikon jetën e njerëzve”, tha ai.

Përleshjet midis protestuesve dhe policisë tronditën qytetet e SHBA për natën e pestë me radhë, pavarësisht nga një shtetrrethimi i shpallur nga autoritetet në disa prej tyre për të shuar zemërimin e përhapur nga vdekja e afrikano-amerikanit George Floyd.

Presidenti Donald Trump ka premtuar se do të “ndalojë dhunën kolektive” pas disa netësh dhune dhe vandalizmi në rrugët amerikane.

Përveç frustrimit të thellë me brutalitetin jo proporcional të policisë kundër komunitetit afrikano-amerikan, dhuna shpërtheu edhe për shkak të izolimit shoqëror të imponuar nga pandemia e virusit koronar që la miliona të papunë dhe përsëri prekën në mënyrë disproporcionale të varfrit dhe pakicat.

Policia në Minneapolis, Minesota përdori gaz lotsjellës dhe mjete të tjera, dhe policia ndërhyrëse u vendos për të shpërndarë njerëzit që kundërshtonin shtetrrethimin.

“Ne nuk kemi zgjidhje tjetër, ka aq shumë zemërim”, shpjegoi 24-vjeçari Deka Jama i cili erdhi të “kërkojë drejtësi” për George Floyd i cili ishte i paarmatosur dhe u mbyt nën gjurin e një oficeri të bardhë të policisë.

Protestuesit dhe policia u përleshën gjithashtu në New York, Philadelphia, Los Angeles dhe Atlanta, kjo është arsyeja pse autoritetet e qytetit të dy qyteteve të fundit, si dhe autoritetet e Miami dhe Chicago, shpallën një shtetrrethimi, raporton AFP.