Politika Rama takon ambasadorët e Ligës Arabe dhe të Izraelit: E ardhmja e...

Rama takon ambasadorët e Ligës Arabe dhe të Izraelit: E ardhmja e Gazës duhet të jetë pa Hamas dhe trupa izraelite

Rama me ambasadorët e Ligës Arabe

Kryeministri Edi Rama ka takuar ditën e sotme ambasadorët e Ligës Arabe dhe të Izraelit në Shqipëri, ku ka folur rreth luftës në Gaza.

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, Rama thotë se vendi ynë është tejet i shqetësuar për atë që po ndodh me civilët që prej 7 Tetorit atje duke theksuar nga ana tjetër se Hamasi s’mund të ketë të ardhme politike.

“Ne nuk duhet të lejojmë vazhdimin e narrativës aktuale në të cilën palestinezët në Gaza kanë vetëm dy zgjedhje: Hamasi ose Izraeli. Komuniteti ndërkombëtar duhet të rritet dhe të krijojë një zgjedhje të tretë: një të ardhme për Gazën pa Hamas dhe trupat izraelite”, thekson kreu i qeverisë në shkrimin e tij.

Postimi i plotë i Ramës:

Në dy biseda të veçanta miqësore dhe të sinqerta me ambasadorët e Ligës Arabe dhe të Izraelit në Shqipëri, ndava mendimin dhe shqetësimet e mia si më poshtë:

Më 7 tetor, Shqipëria qëndroi fort pas Izraelit kundër Hamasit. Dhe ne vazhdojmë ta bëjmë këtë. Izraeli ka të drejtën e padiskutueshme për të mbrojtur veten dhe krimet e tmerrshme të Hamasit nuk mund të harrohen apo relativizohen dhe nuk duhet të mbeten pa u ndëshkuar. Megjithatë, si një vend shumë-fetar paqedashës, Shqipëria është shumë e shqetësuar për konfliktin e zgjatur në Gaza. Ne jemi të shqetësuar nga shkatërrimet, viktimat civile dhe vuajtjet.

Rama me ambasadoren e Izraelit

Nuk kemi asnjë dyshim. Hamasi është një agjent i kaosit, një peshkop në duart e lojtarëve të këqij me ambicie shumë përtej Gazës. Ata kërkojnë të shkatërrojnë çdo shans për pajtim dhe paqe rajonale duke minuar regjimet në Lindjen e Mesme. Ata përpiqen të antagonizojnë marrëdhëniet midis Evropës dhe Lindjes së Mesme deri në pikën e pakthimit, duke shtyrë rrotullimin e një përplasjeje qytetëruese. Ata kërkojnë të diskreditojnë demokracinë dhe shumë më tepër. Dhe kam frikë se zgjatja e vuajtjeve civile të popullit palestinez dhe izraelit vetëm ushqen këto ambicie të liga.

Më 6 nëntor, katër ditë përpara Forumit të Paqes në Paris 2023, paraqita idenë se një koalicion shumëkombësh i Ligës Arabe dhe Turqisë me një mandat të OKB-së mund të merrte përkohësisht kontrollin e Gazës, duke lehtësuar rindërtimin e nevojshëm dhe kalimin e përgjegjësive qeverisëse nga Hamasi te Autoriteti Palestinez.

Ne nuk duhet të lejojmë vazhdimin e narrativës aktuale në të cilën palestinezët në Gaza kanë vetëm dy zgjedhje: Hamasi ose Izraeli. Komuniteti ndërkombëtar duhet të rritet dhe të krijojë një zgjedhje të tretë: një të ardhme për Gazën pa Hamas dhe trupat izraelite.

Pas krimeve të tmerrshme që Hamasi kreu më 7 tetor, nuk mund të ketë të ardhme politike për Hamasin. Kam frikë se e vetmja mënyrë për të bindur Izraelin që të ndalojë operacionet e tij dhe të tërhiqet nga Gaza është duke ofruar garanci të forta se Hamasi është jashtë bordit. Për hir të paqes, Izraeli dhe vendet fqinje arabe duhet të punojnë së bashku dhe të ndajnë përgjegjësinë për paqen. Kam frikë se ka një rrugëdalje minimale dhe një armëpushim i menjëhershëm për lirimin e pakushtëzuar të pengjeve më duket një pikënisje jo e shmangshme.

Edhe pse aktualisht jemi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, si një vend i vogël, Shqipëria është plotësisht e vetëdijshme për kufizimet e saj në arenën ndërkombëtare. Megjithatë, të gjithë aktorët duhet të ndajnë barrën e ndërtimit të paqes së qëndrueshme pavarësisht fuqisë, madhësisë apo rëndësisë. Ky angazhim është një domosdoshmëri për të gjithë ne dhe Shqipëria nuk do të hezitojë të bëjë pjesën e saj.