Aktualitet Rrëfehet Davide Pecorelli: Nga borxhet, biseda me priftin shqiptar, jetesa në Vlorë...

Rrëfehet Davide Pecorelli: Nga borxhet, biseda me priftin shqiptar, jetesa në Vlorë dhe thesari

Davide Pecorelli, ish-biznesmeni italian i cili inskenoi vdekjen e tij në Pukë, ka rrëfyer për mediat italiane çdo gjë nga historia e tij. Për gazetën italiane ‘Nazione’, Pecorelli ka treguar se borxhet ndaj 50 personave e kanë detyruar që të largohej nga vendi i tij. I pyetur se nëse kishte humbur çdo gjë financiarisht, Pecorelli ia vuri fajin pandemisë që sipas tij e la pa asnjë euro në xhep.

Më pas ai ka treguar se erdhi në Shqipëri në mënyrë që të rimëkëmbej, duke shitur produkte për flokë në Shkodër dhe në Tiranë, e më pas në Pukë, aty ku dhe u takua me priftin shqiptar. Akuzat se mund të jetë i përfshirë në trafik drogë, Pecorelli i ka mohuar.

“Unë u persekutova nga kreditorët dhe punonjësit. Duhet të ketë qenë pesëdhjetë prej tyre. Kohët e fundit ata më kishin kërkuar në dyqanin Sansepolcro në një mënyrë kërcënuese. Isha pa asnjë euro”, tregon ai.

A kishe humbur gjithçka financiarisht?

“Unë e vura partnerin tim në telashe. Unë kisha dhimbje ndaj fëmijëve të mi: situata ime ishte dramatike. Babai im më ka mësuar gjithmonë t’i paguaj të gjithë deri në qindarkën e fundit, por për fat të keq kriza e shkaktuar nga Covid më ka shkatërruar”.

Doje t’i jepje fund?

“Kur u nisa për në Shqipëri, jo. Unë kërkova një shans të fundit: së pari në Shkodër dhe Tiranë duke u përpjekur të shisja produkte flokësh dhe një makinë me vlerë 100 mijë euro, pastaj Puke”.

Edhe pastaj?

“Unë kërkova një prift të famullisë për të rrëfyer dhe për të më marrë jetën. Kisha humbur shpresën”.

Pra, ishte ai që propozoi të vinte në skenë vrasjen?

“Po dhe ai më ndihmoi. Por nuk është e vërtetë që ne i morëm eshtrat e njerëzve nga një varr. Makina duhej të ishte përplasur në shkëmb por … ne dukeshim si Fantozzi dhe Filini. Ne nuk mund ta shtynim poshtë”.

Emri i priftit?

“Unë kurrë nuk do ta bëj atë”.

Thatë se ishit në Medjugorie, në realitet ishit në Vlorë…

Prifti më tha se mund të shkoja në një vend ku askush nuk do të më kërkonte. Për 4 muaj kam qarë”.

Dhe Vlora?

“Është e vërtetë, unë kam qenë atje, por që nga 7 maji. Çështja e thesarit ishte ngritur në komunitetin fetar. E dija se do të më duhej të përballesha 27 milje në detin e hapur në Giglio, pothuajse çmenduri, kështu që shkobva të përgatitem në Vlorë”.

U ktheve në Itali më 12 shtator. Pse?

“Për thesarin. Mbërrita në Romë me autobusin e pelegrinëve. I mora paratë nga ATM -ja dhe shkova në Grosseto dhe më pas në Giglio. Të martën mora me qira gomonen dhe bëra udhëtimin për në Montecristo …”

Duket si një histori për të fshehur më shumë. A është kështu?

“Absolutisht jo. Më është dashur të merrem me njerëz të besueshëm, ata kanë studiuar këtë operacion për 50 vjet.”

Dhe pse pikërisht ju?

“Ndoshta ata do të kenë parë që unë isha i vetmi që mund të realizoja një plan të tillë: nuk kisha asgjë për të humbur. Ne do të kishim bërë gjysmën e rrugës me thesarin.

Shqipëria mund të marrë masa kundër jush për krimet e kryera. Të shqetëson kjo?

Po.

Dhe tani?

Unë përpiqem të rifilloj jetën normale mes vështirësive të shumta që padyshim i gjeta kur u ktheva. Nuk do të jem më sipërmarrës përsëri në Itali. Po mendoj për një shoqatë për të mbështetur kategorinë.

Por me çfarë parash?

Karabinierët gjithashtu gjetën çelësat e garazhit që kam marrë me qira në Porto Santo Stefano për të mbajtur thesarin. Ata kanë të gjitha videot dhe hartat e kontabilitetit. Më 23 shtator kishim një takim në një hotel në Arezzo. Por ata më kapën.

Dhe me atë thesar të pakapshëm ilegal çfarë do të kishe bërë?

Unë kisha një takim me një blerës ari në Firence.

Pra, historisë diçka ende mungon …

Ditën që më morën, unë shkova ta merrja. Karabinierët më panë në Cala Maestra, bëra sikur kishte mbaruar benzina.

Bazuar në këtë zbulim, çfarë keni ndërmend të bëni tani?

Jam i bindur se më në fund do të gjej qetësi për jetën time dhe për familjen time.

Cristiano shkrimtari në Vlorë, ​​Giuseppe gjeologu me dokumente false. Ju ndryshuat identitetin tuaj …

E kam përdorur duke vënë foton dhe profesionin tim, gjeolog.

E gjitha duket shumë e çuditshme …

Mënyra ime për të parë jetën ka qenë gjithmonë e ndryshme, përndryshe nuk do të kisha krijuar një ekip futbolli 10 vjet më parë, Longobarda, pa rroga, megjithatë, duke parashikuar atë që po ndodh tani.

A ka lidhje me trafikun e drogës Shqipëri-Itali?

Absolutisht jo. Ata që më njohin mirë e dinë se çfarë kam bërë në të kaluarën kundër përdorimit të drogës. Unë i kundërshtoj me forcë ata që hipotezuan këtë skenar.