Bota Rusia njofton tërheqjen e trupave pranë kufirit të Ukrainës

Rusia njofton tërheqjen e trupave pranë kufirit të Ukrainës

Rusia njoftoi të enjten se do të tërheqë trupat pranë Ukrainës dhe Krimesë, duke gjykuar se stërvitjet e saj ushtarake kanë mbaruar.

Vendosja e madhe, duke përfshirë dhjetëra anije detare, qindra aeroplanë luftarakë dhe mijëra trupa, është kritikuar rëndë nga fuqitë perëndimore dhe u  pa si një shfaqje e forcës mes tensioneve me Ukrainën.

“Trupat kanë demonstruar aftësinë e tyre për të siguruar një mbrojtje të besueshme të vendit”, tha ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu në një njoftim për shtyp, duke shtuar: “Kështu që vendosa të përfundoja aktivitetet e inspektimit në rrethet ushtarake jugore dhe perëndimore”, në kufi me Ukrainën.

Deklarata e Shoigu nuk bëri të qartë, sa trupa shtesë ishin zhvendosur në Krime dhe nuk tregoi nëse të gjithë do të tërhiqeshin përsëri në bazat e tyre të përhershme.

“Unë i konsideroj të përmbushura qëllimet e kontrollit të shpejtë të gatishmërisë”, vuri në dukje ai.

Ai gjithashtu tha se armët e rënda të vendosura në Rusinë perëndimore si pjesë e stërvitjeve do të mbahen atje për një tjetër stërvitje masive ushtarake më vonë këtë vit.

Shoigu tha se ata duhet të qëndrojnë në poligonin e zjarrit në Pogonovo në rajonin jugperëndimor të Voronezh. Diapazoni i shtrirë ndodhet 160 kilometra (rreth 100 milje) në lindje të kufirit me Ukrainën.

Sipas NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara, grumbullimi i forcave u rrit në numrin më të madh që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë dhe u dha hua mbështetje separatistëve në lindje të Ukrainës.

Ka pasur gjithashtu një numër në rritje të shkeljeve të një armëpushimi të mbajtur në rajon në javët e fundit, si dhe tensioneve në rritje midis dy kombeve.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba inkurajoi Perëndimin të martën për të forcuar sanksionet kundër Rusisë, ndërsa ai shprehu shqetësime për ndërtimin e vazhdueshëm të trupave.

Ndërkohë, Moska hodhi poshtë shqetësimet pasi paralajmëroi Kievin kundër përpjekjeve për të rimarrë rajonin lindor të kontrolluar nga rebelët. Ai tha se një operacion i tillë mund ta detyronte Rusinë të ndërhynte për të mbrojtur civilët.

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se stërvitjet ushtarake në Krime kishin përfshirë 60 anije, më shumë se 10 000 trupa, 200 aeroplanë dhe 1 200 automjete ushtarake.

Më shumë se 2 000 parashutistë praktikuan një ulje me 60 automjete ushtarake vetëm të enjten, ndërsa avionët luftarakë fluturuan lart