Kryesore Samit 3 ditor për Ballkanin Perëndimor në Poznan

Samit 3 ditor për Ballkanin Perëndimor në Poznan

Në Poznan të Polonisë po zhvillohet një samit 3 ditor për Ballkanin Perëndimor, ku do të marrin pjesë edhe liderët e disa vendeve evropiane, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel.

Samiti ka për qëllim të shtyjë përpara proceset e përafrimit të vendeve të rajonit me Bashkimin Europian.

Organizatori i takimit, zv/ministri i Jashtëm polak Shimon Shinkovski bëri thirrje për një vendim pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Tetor.

Sipas tij, “Polonia mbështet fuqishëm hapjen e negociatave për këto vende, por edhe për anëtarësimin e të gjithë vendeve të tjera të rajonit”.

14 liderë europianë përfshirë Angela Merkelin dhe Teresa Mayn do të jenë të pranishme të premten në samit.