Bota SHBA pranë miratimit të vaksinës së dytë të koronavirusit, është tejet efektive

SHBA pranë miratimit të vaksinës së dytë të koronavirusit, është tejet efektive

Vaksina e Moderna-s është e sigurt dhe 94% efektive, thonë rregullatorët, duke hapur rrugën për autorizimin e urgjencës amerikane.

Analizat nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) thonë se ajo mund të bëhet vaksina e dytë e koronavirusit që lejohet në SHBA.

Kjo vjen një ditë pasi amerikanët në të gjithë vendin filluan të merrnin dozën parë të vaksinës Pfizer-BioNTech.

Lajmi vjen ndërsa numri i të vdekurve nga koronavirusi i SHBA kalon mbi 300,000, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Miratimi i vaksinës Moderna nga shkencëtarët e FDA u njoftua të martën, dy ditë para se paneli i vaksinës të mblidhet për të diskutuar miratimin emergjent.

Në dokumentin 54-faqësh thuhet se nuk kishte ndonjë shqetësim specifik për sigurinë dhe se efektet serioze anësore ishin të rralla.

Nëse miratohet nga ekipi i ekspertëve këtë javë dhe nga shefi i vaksinave të FDA, dërgesat mund të fillojnë brenda 24 orësh.

FDA gjeti një normë efikasiteti prej 94.1% nga testimet në 30,000 njerëz, sipas dokumentit që ata lëshuan.

Efektet anësore më të zakonshme përfshinin ethe, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve dhe nyjeve.

Javën e kaluar, FDA lëshoi ​​të dhëna të ngjashme nga Pfizer përpara se të votojë për miratimin.

Moderna u themelua në vitin 2010 dhe deri më tani nuk ka pasur kurrë një produkt të aprovuar nga FDA.

Aksionet e kompanisë kanë parë një rritje gati 700% deri më tani këtë vit.