Kulturë Shuhet i madhi Danny Aiello

Shuhet i madhi Danny Aiello

Aktori legjendar Danny Aiello, i cili mbahet mend për rolet e tij në filmat kult, “Godfather 2”, “Once Upon a Time in America”, “Harlem Nights”, “Moon Spell”, “Hudson Hawk”, etj., ka vdekur në moshën 86-vjeçare.

“Është keqardhje të madhe që të informojmë publikun se burri, babai, gjyshi, aktori dhe muzikanti ndërroi jetë mbrëmë pas një sëmundjeje të shkurtër. Në këtë kohë të vështirë, familja po ju lutet të respektoni privatësinë e saj”, tha zëdhënësi i familjes në një deklaratë.

Aiello lindi në New York City më 20 qershor 1933, në një familje me pesë fëmijë të tjerë. Babai i tij ishte punëtor dhe nëna e tij rrobaqepëse. Që nga fëmijëria, ai ishte i interesuar për filma dhe i pëlqente të shkonte shpesh në kinema.

Aiello bëri punë të ndryshme, përfshirë edhe shofer autobusi, përpara se ai të hynte në aktrim në të 30-at.

Filmi i parë në të cilin u shfaq, doli në 1972. Një nga sukseset në karrierën e tij të filmit dhe përparimi më i madh për Aielle deri në këtë pikë, ishte roli në filmin e famshëm “Once Upon a Time”, ku luajti rolin e shefit të policisë.

Aiello bëri dhjetëra filma, duke përfshirë komedinë e Norman Jewison, 1987, “Moonstruck” me Cher, Nicholas Cage dhe Olympia Dukakis. Në vitin 1986, ai u shfaq me Madonna në një video të single-it të saj hit, “Papa Don’t Preach”.

Pas kësaj, ai ishte në gjendje të punonte me regjisorë të njohur si Woody Allen.

Aiello ishte gjithashtu dhe një interpretues muzikor.