Sport Shumë kampionë, por pak hapësira, Juvja si “minë me sahat”

Shumë kampionë, por pak hapësira, Juvja si “minë me sahat”

Tek Juventusi, pa nisur ende mirë kampionatin, janë shfaqur problemet e para. Lënia jashtë listës së Champions nuk u prit aspak mirë nga mesfushori Emre Can, i cili u shfaq tepër i irrituar në një deklaratë publike, edhe pse më pas u tërhoq po me një qëndrim publik, teksa shkruante se për bardhezinjtë është gati të japë gjithçka.

Në fakt, trajneri Maurizio Sarri, përpara se kampionati të niste, e kishte deklaruar se skuadra ka fryrje dhe se disa lojtarë duhet të largohen. E vërteta është se asnjë prej elementëve të rëndësishëm nuk u largua nga radhët e bardhezinjtë. Jashtë listës së Championsit mbeti edhe Mario Mandzukic, por sulmuesi kroat nuk reagoi.

Lista e lojtarëve që kanë pakënaqësi te “Zonja e Vjetër” mund të shtohet. Në sulm, Dybala, Mandzukic dhe Bernadeschi nuk pritet të kenë shumë minuta, pasi deri më tani Sarri është mbështetur plotësisht tek treshja Higuian-Douglas Costa-Ronaldo.

Maurizio Sarrin e pret një punë e vështirë te bardhezinjtë, pasi nuk duhet të stërvitë thjesht një skaudra apo t’i japë një tjetër imazh lojës së tyre, por i duhet të menaxhojë një ekip kampionësh. Pikërisht kjo e fundit mund të jetë sfida më e madhe e trajnerit.