Shëndet Si të hiqni toksinat nga mëlçia dhe veshkat

Si të hiqni toksinat nga mëlçia dhe veshkat

Mëlçia, veshkat dhe fshikëza janë të gjitha organe të rëndësishme, por njerëzit shpesh nuk janë të vëmendshëm në ushqimet që hanë apo pijet që konsumojnë. Duhet të dini që për të mbajtur larg toksina nga veshkat apo organet e tjera, duhet të jeni të kujdesshëm në përzgjedhjen ushqimore dhe në monitorimin e pijeve që konsumoni. Në këtë artikull keni disa këshilla të dobishme që ju ndihmojnë të mbani të shëndetshëm trupin tuaj.

Kujdes me kripën dhe pijet
Shumë nga këto ushqime janë bërë pjesë e dietave tona të përditshme, por në realitet ju duhet t’i hani në sasi të moderuar. Kjo përfshin kafe, pije joalkoolike, kripë dhe ushqime me proteina shumë të larta. Mundohuni të keni një dietë detox të vogël një herë në disa ditë dhe të bëni një pushim nga konsumimi i këtyre ushqimeve rreth dy herë në javë.

Çaj
Disa pije ju ndihmojnë në pastrimin e toksinave nga trupi juaj. Këto përfshijnë pije si çaji jeshil, çaji i xhenxhefilit, dhe uji i pastër. Shtimi i më shumë frutave në dietën tuaj, sidomos alga deti ngjyrë kafe, gjithashtu mund të ndihmojnë në këtë drejtim. Mos harroni, frutat në mëngjes.

Merrni vitaminat e duhura
Ka shumë vitamina që ndihmojnë kundër toksinave në veshkat tuaja, si vitamina B-6, omega-3 dhe citrat e kaliumit. Të tëra këto mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni mundësinë e zhvillimit të gurëve të veshkave.

Mos harroni të balanconi shëndetin tuaj mendor dhe fizik
Stresi mund të shkaktojë probleme mendore dhe fizike, madje edhe të dëmtojë organet tuaja. Një rutinë e thjeshtë e meditimit, siç janë ushtrimet e frymëmarrjes, mund t’ju ndihmojnë për të menaxhuar stresin tuaj; edhe frymëmarrja gjithashtu ndihmon në oksigjenimin e gjithë trupit tuaj. Një tjetër trajtim i thjeshtë që quhet hidroterapi ku përdoret ujë për lehtësim dhimbjeve dhe mund të ndihmojë në sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut.

Provoni një pastrim 2-ditor veshkash!
Pasi të keni përfshirë tashmë këto këshilla të shëndetshme në stilin e jetës tuaj së përditshme, një pastrim i mirë mund të bëjë mrekulli me të vërtetë. Mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me ndryshimet në dietën tuaj për të siguruar që një pastrim është e drejtë për ju.

Mëngjesi: Provoni të pini një lëng të thjeshtë me fruta si lëng panxhari me kastravec ose lëng boronicash
Dreka: Për drekë, mund të pini sërish lëng boronicash, një frutë, atë që keni më të preferuar, mund të shtoni edhe drithërat preferuara.
Darka: një sallatë e përzier me zarzavate dhe një limon, si dhe një frutë. Kini kujdes mos e teproni

Ushtrime për mëlçinë
Ka disa ushtrime që gjithashtu mund të ndihmojnë mëlçinë tuaj. Ju mund ta ndjeni mëlçinë sikur ju shtypnën brinjën tuaj në anën e djathtë. Ju mund ta shtypni atë lehtë, ta fërkoni, ose ta godisni lehtë 100 herë në ditë.