Aktualitet SPAK kërkon Durim Bamin nga Dubai, Balla zbulon nëse ekstradimi do të...

SPAK kërkon Durim Bamin nga Dubai, Balla zbulon nëse ekstradimi do të realizohet

Ministri i Brendshëm Taulant Balla pas takimit me donatorët e huaj ku u prezantua edhe formula ligjore për ngritjen e Zyrës së Rikuperimit të Aseteve si strukturë pranë Policisë së Shtetit, komentoi për mediat edhe arrestimin e Durim Bamit në Dubai.

I pyetur nga gazetarët se çfarë do të ndodh pas kërkesës së dorëzuar nga SPAK në Ministrinë e Drejtësisë për ekstradimin e tij, Balla tha se autoritetet i kanë të gjithë instrumentet që Durim Bami dhe të akuzuarit e ngjashëm si ai të vendosen përpara drejtësisë.

“Kjo është diçka për të cilën ne jemi në kontakt me organet kompetente me të cilat kemi një komunikim të shkëlqyer. Dua ta them shumë qartë që jemi në fazën e vlerësimit të dokumentacionit të përgatitur nga Prokuroria e Posaçme, nga pala e Emirateve të Bashkuara. Mos harroni që edhe ata kanë ato procedurat e tyre gjyqësore. Pra gjithë provat e paraqitura nga pala shqiptare do të vlerësohen nga autoritetet gjyqësore të Emirateve të Bashkuara Arabe. Unë jam i bindur që kjo qasje se Emiratet, apo Dubai në mënyrë të veçantë është një oaz që mund t’i shpëtosh përballjes me drejtësinë jo vetëm shqiptare, por të shumë vendeve, edhe autoritetet e këtij vendi mik e kuptojnë qartë që në rastet si ai që ju përmendni i kemi të gjithë instrumentet për ta tejkaluar dhe për ta vendosur jo vetëm këtë person, por edhe të tjerë si ky para drejtësisë shqiptare”, tha Balla.