Kulturë “Spartaku” i dashur i shqiptarëve nën komunizëm: Kirk Douglas mbush 103 vjeç

“Spartaku” i dashur i shqiptarëve nën komunizëm: Kirk Douglas mbush 103 vjeç

Aktori, regjisori dhe producenti i njohur i Hollivudit, Kirk Douglas, rolet e të cilit kanë shënuar kinemanë e shekullit 20, po feston ditëlindjen e 103-të.

Që nga fillimi i karrierës së tij të filmit, në 1946, Kirk Douglas ka realizuar më shumë se 90 role filmike, dhe do të mbetet i njohur për, ndër të tjera, filmat “Champion”, “Lust for Life”, “Billing with OK Corals”, “Saths of Glory”, “The Train Last with Ghana Hill”, “Spartak” etj.

Megjithëse u nominua tre herë për Oskar për Aktorin më të Mirë, në vitin 1950 për filmin “Champion”, në vitin 1953 për rolin e tij në filmin “Bad and Beautiful”, dhe në 1957 për filmin “Lust for Life”, Douglas u dha vetëm Oskar Nderi për “Lifetime” në 1996.

Kirk Douglas lindi në 9 dhjetor 1916, si Issur Danielovitch në qytetin e Amsterdamit, New York, në një familje të varfër emigrantësh hebrenj nga Gomel, në Bjellorusinë e sotme.

Që në moshë të re, ai punoi një sërë punësh për të ushqyer veten dhe familjen e tij, duke përfshirë disa punë të rëndomta, përfshirë dhe shitës gazetash.

Duke u aktivizuar në shfaqje të shkollave të mesme, ai kuptoi se ai dëshironte të bëhej aktor, dhe talentin e tij ia zbuloi Akademia e Arteve Dramaturgjike të New York-ut, e cila i dha atij një bursë të veçantë.

Para se të bashkohej me Marinën e SHBA-së në 1941, emri Izi Demski, të cilin ai e përdori deri atëherë, u ndryshua zyrtarisht në Kirk Douglas.

Pas kthimit në New York, ai punoi në teatër, radio dhe regjistroi reklama. Në vitin 1946, ai pati rolin e tij të parë në film në filmin “The Strange Love of Martha Ivers”,por moment historik i karrierës së tij u shënua me filmin “Champion” në vitin 1949.

Shqiptarët, e kanë njohur Kirk Dagllas në një rol antik, te “Spartaku”, një zhanër që servirej në kohën e komunizmit.

Kirk u martua dy herë. Ai pati martesën e tij të parë me një kolege, Diana Dill, të cilën e takoi ndërsa ishte akoma në shkollë aktrimi.

Me gruan e tij të parë, nga e cila u nda pas tetë vjetësh, ai pati dy djem, Michael Douglas, të lindur në vitin 1944 dhe Joel Douglas.

Aktori hyri në martesën e tij të dytë tre vjet pas divorcit nga Diana. Marrëdhënia me Anne Buydens filloi në vitin 1954 dhe vazhdon sot e kësaj dite.

Më të pati dy djem, Peter në 1955 dhe Eric në 1958, i cili, për fat të keq, vdiq në 2004 nga përdorimi i drogës.

Aktori, i cili ka publikuar 10 autobiografi, pësoi një goditje në vitin 1996, të cilën e përshkroi si “ferrin më të keq që mund të përjetojë një njeri”…