Bota Sulmohet me armë një autobus në Kosovë, tre viktima, dy prej tyre...

Sulmohet me armë një autobus në Kosovë, tre viktima, dy prej tyre nxënës shkolle

Një autobus me nxënës shkolle ka rënë pre e një sulmi me armë në fshatin Gllogjan në komunën e Deçanit në Kosovë.

Klan Kosova raporton se nga të shtënat me armë kanë mbetur të vdekur tre persona; dy nxënës dhe shoferi i autobusit. Nxënësit që kanë humbur jetën janë të moshave 17 dhe 19 vjeç.

Disa persona të tjerë që udhëtonin me autobus kanë mbetur të plagosur dhe janë dërguar në spital.

Shkaqet e kësaj ngjarje të rëndë nuk dihen ende.

Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Pejës, Fadil Gashi, ka bërë të ditur se rreth orës 19:00 policia është njoftuar se ka të shtëna drejt një autobusi në fshatin Glloxhan.

Sipas tij, në autobus kanë qenë 8 persona të cilët po udhëtonin nga Gjakova në Deçan dhe në fshatin Gllogjan, mirëpo një numër i nxënësve kanë ndaluar në fshatra të tjera.

Në vend të ngjarjes ka mbetur i vdekur një person, kurse tre persona të tjerë janë dërguar në emergjencën e Spitalit Rajonal në Pejë, ku kanë vdekur më pas dy nga ta.

Në vendngjarje kanë shkuar menjëherë autoritetet ndërsa po punohet për kapjen e autorit/ve.

Presidentja Osmani: Goditje ndaj rendit dhe sigurisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit në Gllogjan ku mbetën të vrarë tre persona, duke thënë se ky sulm është goditje ndaj rendit dhe sigurisë së Kosovës.

Kryetarja e shtetit të Kosovës ka shprehur ngushëllimet edhe për familjarët e viktimave si dhe uruar shërim të shpejtë për të plagosurit.

“Sulmi ndaj autobusit me nxënës është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë. Siguria e qytetarëve është prioritet, ndaj nuk do të zmbrapsemi në përmbushjen e këtij misioni. Ju shpreh ngushëllime të sinqerta familjeve të të vrarëve dhe uroj shërim të shpejtë për të lënduarin”, ka thënë Presidentja Osmani.