13/08/2022
Tags Adolf Hitler

Tag: Adolf Hitler

“Pse Hitleri ishte i fiksuar me Anglo-Amerikën dhe ç’mendonte për komunizmin”?

Shtypi britanik dhe historianët e ishullit, që merren me historinë e Luftës së Dytë Botërore dhe shekullit të 20-të, vlerësojnë biografinë politike të Adolf...

Dokumentet sekrete: Gjuetia për Hitlerin zgjati 10 vjet pas Luftës së...

Dokumente të deklasifikuara tregojnë se Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjurmuan për Adolf Hitlerin për 10 vite me radhë pas...

Hitleri dhe okulti

“Nazistët ishin të dëshpëruar”, thotë prof. Bruttenholm në filmin e vitit 2004 të Gulliermo del Toros, “Hellboy”, dark fantazi dhe përshtatje në komedi. “Duke...

Shtëpia ku lindi Hitleri do të kthehet në stacion policie

Autoritetet në Austri po planifikojnë së fundmi që banesën ku ka lindur lideri i nazistëve Adolf Hitler ta kthejnë në një stacion policie. Hitleri kaloi...

Kur Hitleri merrte kokainë

Adolf Hitler ishte i varur nga kokaina dhe drejtoi pushtimin e Rusisë ndërsa ishte i droguar, zbulon historiani Giles Milton në librin e tij. Milton...

Vendi i lindjes së Hitlerit, qeveria austriake mbyll betejën ligjore

Qeveria austriake i ka dhënë fund mosmarrëveshjes së gjatë për kompensimin e pronarëve. Ndërtesa do të ndryshojë komplet fasadën e saj të mëparshme. Beteja shumëvjeçare...

Kur Stalini u përball me Hiterin: Kush mashtroi dhe kush u...

Stephen Kotkin - Princeton University Gjatë katër dekadave të parë të jetës së tij, Josif Stalini arriti pak gjëra. Ai u lind në vitin 1878...

Historia e panjohur: Kush ishte e dashura sekrete e Hitlerit, mbesa...

Kush ishte Verena Wagner Lafferentz, e cila vdiq pa bujë në një shtëpi modeste në Bavari për të cilën dihej shumë pak? Ishte mbesa e...

U arratis në Argjentinë? FBI publikon dosjen sekrete për Hitlerin

Shtetet e Bashkuara kanë kryer hetime të detajuara mbi dyshimet se Adolf Hitler nuk u vetëvra, por u arratis në Argjentinë pas Luftës së...

”Ja pse Hitleri do t’i kishte dashur mediat sociale”

CEO i Disney, Bob Iger, u ka bërë thirrje politikanëve amerikanë të shmangin urrejtjen në zgjedhjet e vitit 2020. Nisur nga kjo temë, ata sollën...