25/02/2021
Tags Amerika

Tag: amerika

Manovra më e madhe në 25 vite: Tanke dhe mijëra ushtarë...

Bëhet fjalë për zhvendosjen më të madhe të trupave amerikane në Europë që prej 25 vitesh. 20.000 ushtarë amerikanë, tanke e kamionë ushtarakë do...

HISTORIA / Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi fiset ndërluftuese arabe në një...

Portret/ Andrew Johnson, kush ishte presidenti amerikan që bleu Alaskën

Nga Raimonda Moisiu Nga shegert rrobaqepësie në drejtues i Amerikës Andrew Johnson lindi më 29 Dhjetor, 1808, në një familje të thjeshtë punëtore, mes skamjes...

Nga George Washington tek Donald Trump: Një histori e presidentëve amerikanë

Nga Raimonda Moisiu Zyra Presidenciale Amerikane ka qenë, është dhe do të jetë “Zyra” me zërin më të fuqishëm në mbarë botën. Të shkruash në...

Njihuni me 10 luftërat më të gjata e më të shtrenjta...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë fuqia më e madhe ushtarake në botë, me një buxhet vjetor prej 649 bilionë dollarë. Lufta në Afganistan...

A do t’ia dëmtojnë gafat shanset për president Joe Bidenit?

Ish-nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden është pretendenti kryesor për president mes 24 demokratëve, që duan të fitojnë ndaj Presidentit Donald Trump në...

Terrorizëm në SHBA: FBI heton sulmet e fundit me sfond racist

Byroja Federale e Hetimit (FBI) në Shtetet e Bashkuara ka nisur një hetim të brendshëm ndaj terrorizmit, lidhur me të shtënat që ndodhën disa...

Njëzet të vrarë dhe 26 të plagosur në El Paso, policia:...

Policia amerikanë tha se 20 veta u vranë dhe 26 u plagosën në një incident me të shtëna në qytetin El Paso të Teksasit,...

Sërish masakër në SHBA, 9 viktima dhe 16 të plagosur në...

Nëntë persona janë vrarë nga një sulm me armë në Dejton të Ohajos, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmin e ka konfirmuar policia lokale,...

Amerika, vendi i milionerëve

Amerika është vendi i miliona milionerëve. Nga një popullsi prej 323 milionë banorësh që ka vendi, pothuajse 12 milionë zotërojnë të paktën nga 1 milion...