03/07/2020
Tags Australi

Tag: australi

Australia fillon aplikacionin e diskutueshëm për gjurmimin e njerëzve me COVID-19

Qeveria e Australisë ka filluar një aplikim të diskutueshëm të gjurmimit të kontaktit për të trajtuar koronavirusin e ri, pavarësisht shqetësimeve për privatësinë dhe...

Asnjë njeri në një nga qytetet më të mëdha të Australisë,...

Videoja e një kanguri që vrapon i vetëm në mes të qytetit Adelaide, në Australi, është bërë virale në mbarë botën. Kamerat e sigurisë të...

Australi, masat kufizuese zgjaten edhe për 4 javë

Masat parandaluese për pandeminë do të vijojnë në Australi për 4 javë të tjera. Këtë e konfirmoi vet kryeministri australian Scott Morrison, sipas të cilit,...

Australia u kërkon punëtorëve të huaj të largohen nga vendi

Punëtorët e huaj në Australi, të cilët e kanë humbur vendin e tyre të punës gjatë krizës së koronavirusit duhet të ikin në shtëpitë...

Australi/ Ministri shkel bllokimin, gjobitet dhe jep dorëheqjen

Një ministër Shteti në Australi dha dorëheqjen sot, pasi u zbulua duke jetuar në shtëpinë e tij të dytë, në bregdet, megjithë ndalesat për...

Australi/ Gjoba stratosferike dhe burg për ata që dalin nga shtëpia...

Autoritet australiane kërcënuan me gjoba stratosferike dhe madje edhe burg për ata që dilnin jashtë shtëpive të tyre pa ndonjë arsye gjatë festës së...

Zjarret në Australi, 25 persona dhe miliona kafshë kanë humbur jetën,...

Mbi 180 vetë u arrestuan nga policia australiane për zjarrvënie të qëllimshme në Uellsin e Ri Jugor, ndërsa flakët vazhdojnë të përpijnë sipërfaqe të...

Zjarret në Australi, ndryshon ngjyrë qielli në Zelandën e Re (FOTO)

Zjarret e shumta në Australi kanë krijuar një efekt atmosferik mbresëlënës nga ana tjetër në Zelandën e Re pasi qielli ka marrë ngjyrë të...

Australia në alarm/ Zjarre katastrofike pas temperaturave rekord

Paralajmërime për zjarre katastrofike janë lëshuar rreth shtetit australian të Uellsit të Ri Jugor, ku zjarrfikësit po përpiqen të vënë nën kontroll flakët në...

I nxehti në Australi/ Thyhen rekorde, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Gjendja e emergjencës është shpallur në Nju Sauth Uells të Australisë, në mesin e frikës se një valë nxehtësie që po thyen rekordet do...