19/10/2019
Tags Australi

Tag: australi

Australisë po i mbarojnë rezervat e ujit

Australia po përballet me një thatësirë ekstreme dhe të rrallë, edhe pse dimri është në ditët e fundit. Autoritetet kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme...

Frikë nga ekspansioni i Kinës në Paqësor, Australia rrit shpenzimet ushtarake

E shqetësuar nga ekspansioni i Kinës në Paqësor, qeveria e Australisë ka vendosur të rrisë shpenzimet ushtarake. Në kuadër të një programi të ri,...

ZBULIMI/ Monedha që mund të ndryshojë historinë e Australisë

Australia mund të ketë qenë vizituar nga detarët portugezë më shumë se 250 vjet para se kapiteni James Cook të mbërrinte në kontinent. Kjo është...

Ndryshimi i klimës: Zhegu nuk i ndahet Australisë prej katër muajsh

Australia ka regjistruar në mars të katërtin muaj radhazi me temperatura rekord, sipas autoriteteve, ndërkohë që ndryshimi i klimës po bëhet një temë e...

Krishtlindja në Australi, termometri shënon 47 gradë

Një valë të nxehti pritet të godasë pjesën më të madhe të Australisë në Javën e krishtlindjeve, duke i rritur temperaturat deri në 12...