06/12/2022
Tags Australia

Tag: australia

Këto 10 kuriozitete për kangurët nuk i keni dëgjuar ndonjëherë

Kangurët janë kafshë shumë interesante që jetojnë në pak vende të botës. Por, sa dini ju për ta? - Kangurët jetojnë në Australi, Guinenë e...

Pakti me Australinë për nëndetëset me energji bërthamore, SHBA zemëron Francën...

Stuhi kritikash ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për marrëveshjen e re të sigurisë së nënshkruar me Australinë. Mbi bazë të marrëveshjes, e...

Refuzuan masat, policia zbarkon në plazhin e famshëm australian

Me qindra persona zbarkuan të premten në plazhin Bondi në Australi, duke injoruar masat e marra nga qeveria për luftuar koronavirusin. Fotot bën xhiron e...

Bota shpall emergjencën për koronavirusin, Australi shpall gjendjen e jashtëzakonshme për...

Australia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për kryeqytetin Canberra dhe rajonet përreth teksa temperaturat e larta dhe rrymat ajrore oqeanike përbëjnë kërcënim për shuarjen e...

“Rilindja” e Australisë: Fuqia e natyrës ngjall optimizëm (FOTO)

Australia ka filluar të lulëzojë përsëri pas shkatërrimit nga zjarret. Banorët kanë publikuar në rrjetet sociale fotografi të reja që tregojnë se si bimët kanë...

9 fakte që duhet t’i dini rreth vizave për bashkëshortë në...

Çdo vit, dhjetëra e mijëra australianë bëjnë kërkesë për të sjellë në Australi bashkëshortët e tyre më kombësi të huaj. Procesi është plot stres, dokumentet...

Zjarret në Australi/ Mision sekret shpëton “pemët e dinozaurëve”

Një mision sekret shpëtoi nga zjarret zonën e fundit natyrore të mbetur të Australisë për pishat Wollemi, pemë parahistorike, e zbuluar në 1994, njoftuan...

NASA paralajmëron: Tymi nga Australia, së shpejti qarkullim rreth Tokës

Agjensia e Hapësirës së Shteteve të Bashkuara (NASA) ka paralajmëruar se tymi i shkaktuar nga zjarret në Australi së shpejti do të rrethojë Tokën. Zjarret...

Pse po hidhet ushqim mbi zjarret në Australi?

Shërbimet e mbrojtjes së kafshëve në Uellsin e Ri Jugor kanë shpërndarë karota me anë të helikopterëve, për të ndihmuar kafshët e egra që...

Opera e famshme në Sidnej nuk është dukur asnjëherë kështu…(Video)

Shtëpia e famshme e Operas në Sidnej është e ndezur me fotografi lëvizëse të zjarrfikësve vullnetarë që ndihmojnë komunitetet e tyre gjatë zjarreve të...