13/07/2020
Tags Cmimi nobel per letersine

Tag: cmimi nobel per letersine

Rama shkruan për “Politico”: Nobeli për Handke, shije e përbuzshme në...

Kryeministri Edi Rama, në një opinion për Politico, shkruan se “vendimi i Akademisë Suedeze për t’i dhënë çmimin Nobel për Letërsinë austriakut Peter Handke...

Akademikët shqiptarë për Nobelin: Ju “falëm” për Kadarenë, na ofruat urrejtjen

Akademikët shqiptarë për Nobelin: Ju “falëm” për Kadarenë, na ofruat urrejtjen* Akademia e Shkencave e Shqipërisë u njoh me shqetësim e zhgënjim të thellë me...

15 fakte që (nuk) i dinit për Nobelin e Letërsisë

Çmimi Nobel në Letërsi u dha për herë të parë në vitin 1901. 1- Që nga viti 2019, Akademia Suedeze ua ka shpërndarë atë 116...

Nobeli për Letërsinë, stuhi kritikash nga mediat ndërkombëtare për mohuesin e...

Akademia Suedeze vendosi që t’ua ndajë çmimet Nobel për Letërsi dy personaliteteve të njohura në botën e shkronjave. Vendimi për ta shpërblyer shkrimtaren polake Olga...

Polakja Olga Tokarczuk dhe austriaku Peter Handke, fituesit e çmimit “Nobel”...

Autorja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke u shpallën fitues të çmimit “Nobel” për Letërsinë nga Akademia Suedeze. Këtë vit u dhanë dy...