07/08/2020
Tags Cmimi nobel

Tag: cmimi nobel

Nobeli për Ekonominë i shkon tre studiuesve të varfërisë globale

Çmimi Nobel për ekonominë për vitin 2019 i  është dhënë tre ekonomistëve së bashku. Bëhet fjalë për Abhijit Banerjee, Esther Duflo e Michael Kremer. Ekonomistët...

“Mjeshtri i pajtimit”, Kryeministri i Etiopisë fiton Çmimin Nobel për Paqen

Ahmed u vlerësua me çmimin prestigjioz të Akademisë Suedeze për përpjekjet e tij për arritjen e paqes dhe bashkëpunimit ndërkombëtar. Kryeministri më i ri...

Polakja Olga Tokarczuk dhe austriaku Peter Handke, fituesit e çmimit “Nobel”...

Autorja polake Olga Tokarczuk dhe shkrimtari austriak Peter Handke u shpallën fitues të çmimit “Nobel” për Letërsinë nga Akademia Suedeze. Këtë vit u dhanë dy...

Jepet Çmimin Nobel për Fizikën: Konceptimi ynë për universin ndryshoi përgjithmonë

Çmimi Nobel për Fizikën për vitin 2019 i është dhënë James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz për punën e tyre në kuptimin më...

Ceremonia ndryshe/ Dy çmime Nobel në 10 tetor, diskutohet dhe Ismail...

Pas skandaleve të natyrës seksuale që një vit më parë detyruan akademinë suedeze të pezullojë dhënien e çmimeve Nobel për Letërsinë, këtë vit do...

Nga Papa Françesku te Gretha Thunberg: Pretendentët e Çmimit Nobel për...

Fituesi i çmimit Nobel për paqen do të shpallet në Oslo më 11 Tetor. Kandidaturat e këtij viti janë mjaft të forta, por edhe...