23/10/2021
Tags Dielli

Tag: dielli

NASA regjistron për herë të parë ”frymëmarrjen” e Diellit

Duket si muzikë në sfond në një film fantastiko-shkencor. Është ”frymëmarrja” e Diellit, e kapur për herë të parë nga sonda ”Parker” e NASA-s, e...

Shkencëtarët: Bota do të hyjë në një Epokë Akullnajash në 30...

Bota mund të përballet me një Epokë të re Akullnajash ne 30 vjetët e ardhshme dhe stuhi bore të tmerrshme, për shkak të minimizimit...

Hëna? Një destinacion jo më aq ambicioz, NASA mision për Diellin

Hëna? Një destinacion jo më aq ambicioz. Tani NASA i ka drejtuar sytë nga dielli. Agjencia Hapësinore ndërkombëtare thotë se një anije e re...

Dielli për 271 ditë pa njolla, nuk ndodhte që prej 1913-ës

Dielli shënoi një rekord në vitin 2019. Ylli ynë është në nivelin e tij më të ulët dhe gjatë vitit disku i tij ka...

Viti rekord i diellit

2019-a ka qenë një vit rekordi për diellin. Ylli jonë është në një fazë minimale të aktivitetit të tij dhe gjatë këtij viti disku...

Më afër se kurrë me diellin, sonda e NASA-s mbijeton në...

Një sondë e NASA-s është zhytur në atmosferën e diellit, duke u bërë objekti më i afërt me të që vjen nga Toka. Ajo...

Çfarë do të ndodhte nëse do të ishin dy Diej?

Ja çfarë do të ndodhte nëse Dielli ynë do të kishte një binjak “identik”: do të kishim pemë të harlisura, 20 stinë, ditë më...

Gaz e pluhur! Ja rruga si do të shuhet Dielli ynë...

Në një letër dërguar Jean-Baptiste Leroy, në vitin 1789, Benjamin Franklin shkruante ndër të tjera se asgjë nuk është e sigurtë në këtë jetë,...

Çfarë do të ndodhë me Tokën nëse Dielli shuhet?

Astronomët mendojnë se pas disa miliarda vitesh, Dielli do të bymehet kaq shumë sa do të mbulojë Tokën. Nëse ne do të jemi përsëri...