25/10/2020
Tags Durresi

Tag: durresi

Leksionet e tërmetit të vitit 1926 për rindërtimin e Durrësit

Hapësirat e lira që u krijuan pas shkatërrimit të mjaft godinave në Durrës nga tërmeti i 26 nëntorit mund të ruhen si sipërfaqe të...

Rama tregon bisedën me Macron: Durrësi do të bëhet i madh...

Kryeministri Rama tregoi se bisedat me Presidentin francez Macron për situatën e tërmetit dhe ndihmën që ofroi Parisi me grupet e kërkim shpëtimit, që...

Kur Durrësi u shkatërrua nga tërmeti në vitin 1267

Një tërmet i rëndë shkatërroi Durrësin në vitin 1267. Për këtë ngjarje apokaliptike, albanologu i ndjerë Robert Elsie na ka lënë pas një rrëfim...

Frika nga tërmetet zbraz lagjet e Durrësit

Qyteti 3 mijë vjeçar, i cili është ringritur disa herë pas tërmeteve shkatërruese, është goditur sërish rëndë prej lëkundjeve sizmike që vijojnë prej 3...

Durrësi, një qytet fantazmë

Kjo është pamja që Zana zgjohet çdo ditë që prej mëngjesit të 26 Nëntorit. Pallati përballë saj u rrënua duke marrë nën gërmadha jetën...

Durrësi, origjina e emrit dhe gjurmët ilire

Origjina e emrit: Durrahium Emra të mëparshëm: Epidamus Themeluar: Në vitin 627 para Lindjes së Krishtit. Pushtuar: në 314 B.C. nga Aleksandri i Maqedonisë dhe në vitin...