21/10/2021
Tags Enver hoxha

Tag: enver hoxha

“Ju rrahu kush?”: Politika e Mao Ce Dunit ndaj Shqipërisë

Beteja për ishullin e Sazanit mes Kinës dhe Bashkimit Sovjetik, 2,2 milionë shinikë drithë, një pyetje e Mao Ce Dunit për Ramiz Alinë dhe...

Neritan Liçaj: Unë, Enver Hoxha i parë në film, skenat intime...

Aktori i njohur rrëfen përjetimet e diktatorit në filmin “Gjirokastra”, bazuar në historinë e shkruar nga Ismail Kadare. Neritan Liçaj “ringjall” Enver Hoxhën me në...

Polemikë në Britani/ Kreu i Partisë Laburiste citon Enver Hoxhën

Kreu i Partisë Laburistë Jeremy Corbyn ka shkaktuar një polemikë në Britaninë e Madhe, duke cituar ish-diktatorin Enver Hoxha. Skandali vjen pasi laburistët pësuan humbjen...

Kur kryeministri grek akuzonte Enver Hoxhën në OKB si “kolaboracionist”

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Aube” ka botuar, të premten e 23 gushtit 1946, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me reagimin e kryeministrit...

Biseda/ Enver Hoxha dyshonte se edhe berberi e spiunonte

Ishte koha kur Enver Hoxha kërkonte të shpallte armiq dhe paranojat për spiunim binin mbi këdo. Kjo bisedë e pa publikuar më parë mes...

Plani i supozuar se si Mehmet Shehu do të vriste Enver...

Në këtë takim mes Enver Hoxhës dhe Hekuran Isai flitet mbi akuzat që rëndonin, sipas tyre për Mehmet Shehun. Pjesë e listës së arrestimeve do...

“Mund të spiunojë tek francezët”, biseda mes Kadri Hazbiut dhe Enver...

Në emisionin Opinion janë publikuar të enjten në mbrëmke materiale ekskluzive mbi takimet sekrete të ish-diktatorit Enver Hoxha. Në materialet që ka Opinion tregohen se...

Bisedat sekrete: Si u ndërtua plani për eliminimin e Kadri Hazbiut

Diktatori Enver Hoxha, Ramiz Alia dhe Hekuran Isai flasin në këtë takim sekret se si do të vepronin me Kadri Hazbiun. Si fillim hidhet ideja...

Biseda që i garantoi Enver Hoxhës pushtet të përjetshëm (Dokumenti)

Më 23 mars të vitit 1949, Enver Hoxha u takua në Moskë me Josif Stalinin. Shqiptarët në këtë kohë, falë Stalinit, sapo ishin ndarë...

Sabit Brokaj: Vetëvrasja e Mehmet Shehut e shkatërroi Enver Hoxhën, si...

Sabit Brokaj ka dhënë një intervistë për “Panorama”, ku flet për sëmundjen që goditi Enver Hoxhën, e cila më pas i mori jetën. Ndër të...