12/07/2020
Tags Fan noli

Tag: fan noli

Kur Fan Noli dhe Luigj Gurakuqi donin Shkodrën si kryeqytet të...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Siècle” ka botuar, të premten e 23 majit 1924, në ballinë, një shkrim në lidhje me debatin e shkaktuar...

“Iniciativa e Nolit, kisha shqiptare ndahet nga ajo greke”/ Çfarë shkruante...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e...

Nasho Jorgaqi i dhuron universitetit të Korçës dokumente të rralla për...

Një fond unik i letërkëmbimeve të Fan Nolit, dokumenta dhe studime të tij ndodhen në arkivin e universitetit të Korçës si një dhuratë e...

Kur mbreti Zog lejoi Fan Nolin të kthehej në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Ere nouvelle” ka botuar, të martën e 30 janarit 1934, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me lejimin e...

Kur Noli korrigjonte dokumentet e amerikanëve: Nuk jam turk, por shqiptar!

Arkivat kanë nxjerrë së fundmi patriotizmin që aq shumë e donte Fan Noli. Në disa dokumenta të publikuara në Facebook, eksperti i krimeve të rënda,...