28/11/2022
Tags Franca

Tag: franca

Pakti me Australinë për nëndetëset me energji bërthamore, SHBA zemëron Francën...

Stuhi kritikash ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për marrëveshjen e re të sigurisë së nënshkruar me Australinë. Mbi bazë të marrëveshjes, e...

Paralajmërimi i 20 gjeneralëve: Franca po rrëshqet me shpejtësi drejt Luftës...

Mbi gjysma e francezëve mbështesin paralajmërimin e gjeneralëve se Franca po ”shpërbëhet” dhe po rrëshqet me shpejtësi drejt Luftës Civile Një paralajmërim nga gjeneralët në...

“Rruga e re” e Macron-it: Jean Castex, kryeministri i ri i...

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se dorëheqja e qeverisë ishte e nevojshme për të hapur një "rrugë të re" për presidencën e tij. Nëpunësi...

“Franca mund të përjetojë këtë vit rënien më të madhe ekonomike...

Ministri francez i Ekonomisë, Bruno Le Maire ka njoftuar se vendi i tij për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) mund të përjetojë këtë...

Lilë, kryetari i bashkisë heq stolat e parqeve: Nuk binden me...

Kryetari i bashkisë së Madeleine, një qyteze të Lilës, Sebastian Lepretre, tha se ka hequr stolat nëpër parqe që t’i bëjë njerëzit t’i binden...

Bilanc lufte në Francë: Mbi 300 viktima në 24 orët fundit,...

Koronavirusi i ri ka shkaktuar vdekjen e 365 personave të shtruar në spital në 24 orëshin e fundit, përfshirë, për herë të parë, një...

Numri i viktimave në Francë mund të jetë shumë më i...

Franca numëron 1,331 vdekje nga shpërthimi i koronavirusit, por ekziston frika se numri i viktimave mund të jetë shumë më i lartë. Sipas asaj që...

Masat kundër koronavirusit, francezët ikin nga Parisi drejt fshatit

Qytetarë të shumtë po largohen nga Parisi, pas masave të marra nga qeveria për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Mediat, raportojnë dhjetra qytetarë me maska...

Pak lindje e më shumë plakje, por popullsia në Francë tejkalon...

Franca ka kapërcyer pragun e 67 milion banorëve në 1 Janar 2020, një rritje vjetore prej 0.3 përqind, e kufizuar gjithsesi nga rënia e...

Protestat dhe grevat në Paris, turistët ndjejnë pasojat e zemërimit

Protestat dhe grevat në Paris kanë shënjuar edhe industrinë e turizmit. Pas 15 ditësh bllokade transporti që ka ndaluar qarkullimin në qytet, turistët në Paris...