13/08/2022
Tags Gjumi

Tag: gjumi

Pse femrat duhet të flenë më shumë se meshkujt?

Sipas disa studimeve, gratë kanë nevojë për më shumë gjumë sesa burrat. Gjumi i femrës është shumë i ndryshëm nga ai i meshkujve, sepse...

Arsyeja përse ju del gjumi natën

Ekspertët e gjumit zbulojnë arsyet që e bëjnë një person që të zgjohet gjatë natës dhe japin këshillat e tyre si t’ia bëni për...

Teknika ushtarake amerikane për të fjetur në 120 sekonda

Ndërsa disa njerëz arrijnë ti zërë gjumi sapo vënë kokën në jastëk, të tjerët përpëliten sa në një krah në krahun tjetër, duke luftuar...

Bie miti: Kafeja përpara se të shkoni në shtrat nuk ndikon...

Pirja e kafesë përpara se të shkoni në shtrat nuk ndikon në cilësinë e gjumit dhe kjo hedh poshtë atë që kemi menduar deri...

Studimi: Gjumi është 450 milionë vjeç…

Gjumi është 450 milionë vjeç. Rrugët e trurit që e kontrollojnë datojnë që në atë kohë. ”Ato janë zbuluar tek peshqit zebra, një nga organizmat e...

Sa orë duhet të flejë njeriu dhe përse? Dhe çfarë ndodh,...

Solstici i verës shënon ditën më të gjatë të vitit në hemisferën veriore të globit. Kjo nënkupton edhe natën më të shkurtër të vitit....

MJEKËSI: Humbja e vetëm 16 minutave gjumë dëmton performancën në punë

Humbja me vetëm 16 minuta e gjumit mund të bëjë dallimin midis një dite fitimprurëse në zyrë dhe një shpërthimi të plotë, sipas studiuesve...

Ju ka ndodhur ndonjëherë të zgjoheni në mes të natës, por...

Është mesi i natës dhe ju po flini. Papritmas, ju zgjoheni, por nuk mund të lëvizni. Qepallat tuaja nuk hapen, dhe ju nuk mund të...

Mungesa e gjumit! Pse muzika përdoret si ndihmë dhe sa funksion?

Mungesa e gjumit është një problem i përhapur dhe paraqet pasoja serioze fizike dhe ekonomike. Mesa duket muzika stimulon gjumin dhe bllokon një stimul të...