27/10/2021
Tags Greqi

Tag: greqi

Vjeshta e “përgjakshme” e studentëve në Greqi

Studentët grekë marshuan në rrugët e Athinës, duke shpalosur flamurin kombëtar të njollosur me gjak, i cili është ruajtur për 46 vjet nga të...

Cipras zbulon mashtrimin e Micotaqis: Greqia nuk i tha “PO” negociatave...

Hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është kthyer në debat të fortë për klasën politike në Greqi. Kreu i opozitës, ish-kryeministri Aleksis...

Serbia dhe Greqia: Aleancë në fuçinë e barutit

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe vendeve të Ballkanit janë të tensionuara. Serbia bën përjashtim këtu. Por ku bazohet miti i miqësisë greko-serbe dhe pse kjo...

“Agimi i Kuq” në Greqi drejt fundit

Partia radikale e djathtë "Agimi i Kuq" në Greqi drejt fundit: Ajo nuk përfaqësohet më në parlamentin e ri dhe po gërryhet nga grindjet...

Agimi i Artë “mbetet pa ar”, shkëlqimi dhe rënia e grupit...

I formuar nga pakënaqësia e grekëve ndaj ndërkombëtarëve dhe emigrantëve, partia nacionaliste Agimi i Artë doli e humbur në zgjedhjet e së dielës në...

Shpallet qeveria e re e Micotakis: 21 pjesëtarë të kabinetit nuk...

Kreu i “Demokracisë së Re”, Qiriakos Micotaqis është betuar si kryeministri i ri i Greqisë pas fitores në zgjedhjet e parakohshme të së dielës....

Rikthim i pushtetit të familjeve në Greqi

Partia konservatore greke, Nea Demokratia rikthehet sërish në pushtet. Kyriakos Mitsotakis i ka premtuar vendit ulje tatimesh, më shumë punësim dhe investime. Mbiemri i...

“Qytetarët zgjodhën!”, Tsipras uron rivalin për fitoren në zgjedhje

Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka telefonuar rivalin e tij në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Kyriakos Mitsotakis dhe e uroi për fitoren në zgjedhje. Edhe pse...

Kush është Kyriakos Mitsotakis, konservatori i dinastisë që do jetë kryeministër...

Grekët votuan të dielën në zgjedhjet e para parlamentare që kur vendi doli nga tri programe ndërkombëtare të shpëtimit, por ende po përballet me...

Athina dhe rreziku i një qyteti të tërë të dhënë me...

Çmimet e banesave në Greqi vitet e fundit janë rritur gati në 80 për qind sipas agjencive imobiliare në vend, kjo dhe për shkak...