27/10/2021
Tags Greqi

Tag: greqi

“Perëndimi i Tsipras”

Syriza, partia qeverisëse e Greqisë, po shkon drejt humbjes elektorale. Por ajo e ka qeverisur vendin më mirë, sesa shumë mund të prisnin The Economist Për...

Sfida deti: Lufta e Greqisë për një nga burimet natyrore

Deti në Greqi nuk është vetëm ujë dhe rërë. Deti është kulturë dhe hapësirë ekonomike. Ngadalë këtë po e kuptojnë edhe njerëzit. Ky burim...

A do t’i ndërpresë Greqia rrogat e priftërinjve?

Rreth 10.000 priftërinj në Greqi paguhen nga shteti dhe kanë status nëpunësi. Kjo do të ndryshojë. Qeveria e kryeministrit Cipras në valën e masave...

Tsipras rrit pagën minimale në 650 euro: Hapëm 350 mijë vende...

Pas sigurimit të votëbesimit të qeverisë dhe mbylljes me sukses të marrëveshjes me Maqedoninë e Veriut, kryeministri grek Alexis Tsipras tashmë fokusohet tek elektorati...

Dhunë dhe përplasje me policinë, shikoni përmes fotove protestën në Athinë

Shtatë persona janë arrestuar dhe të paktën 30 janë plagosur si pasojë e protestave të dhunshme në sheshin Sintagma në Athinë kundër marrëveshjes së...

Greqi: Tsipras do ta provojë sërish

A e fut në krizë dorëheqja e ministrit të tij të Mbrojtjes kryeministrin grek Alexis Tsipras? Politikani i majtë ka sidoqoftë shanse të mira...

“Maqedonia”, dorëhiqet Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos dha dorëheqjen sot, në shenjë proteste për marrëveshjen e arritur mes Maqedoninë për çështjen e emrit, duke vënë...

“Do ta paguajnë shtrenjtë”, Turqia i përgjigjet kërcënimeve të Greqisë

Gjatë dy ditëve të fundit, ka patur tensione të shtuara mes Greqisë dhe Turqisë. Së fundmi, ministri turk i Mbrojtjes, Hukusi Akar ka kërcënuar Greqinë,...