29/09/2023
Tags Greqia

Tag: greqia

Greqia heq karantinën për vendet e BE dhe 5 shtete të...

Greqia ka bërë një hap përpara drejt rihapjes së turizmit, duke hequr detyrimin e karantinës për vizitorët që vijnë nga mbi 30 vende, për...

Greqia tregon forcën ushtarake në 200 vjetorin e pavarësisë

Greqia ka shënuar me një paradë ushtarake 200 vjetorin e revolucionit të madh që solli edhe krijimin e shtetit grek. Festimet e sotme për 200-vjetorin...

9 viktima në 24 orë, Greqia zgjat masat kundër koronavirusit deri...

Rritja e numri të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi kanë detyruar autoritetet në Greqi të shtyjnë masat shtrënguese për të penguar përhapjen e...

Beteja me koronavirusin, Greqia anulon paradën e Ditës Kombëtare

Në 25 mars, Greqia dhe Qipro shënojnë fillimin e luftës së pavarësisë kundër Perandorisë Otomane, por në 2020 festimet që sjell kjo ditë ishin...

Greqia kundërshton kërkesat turke për të çmilitarizuar 16 ishuj të Egjeut

Greqia kundërshtoi kërkesat turke për të çmilitarizuar 16 ishuj të Egjeut. Qeveria turke tha se mbron të drejtat e saj dhe se mbetet e...

Juncker: Pa mua, Greqia do ishte dëbuar nga Eurozona në vitin...

Ish-presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, thotë në një intervistë me Kathimerini-n se Greqia mund të ishte dëbuar nga Eurozona në vitin 2015, nëse...

Greqia, 3 mijë euro rrogë për të rinjtë që rikthehen në...

“Ju lutem kthehuni”! Ky është mesazhi i qeverisë greke për të rinjtë e talentuar që u larguan nga vendi gjatë krizës financiare. Për t’i inkurajuar...

Mbipopullimi nga refugjatët, ishujt e Greqisë në grevë të përgjithshme

Ishujt grekë po revoltohen nga prania e azilantëve, që sipas tyre po krijojnë një klimë frike dhe degradimi të papërballueshme. Me mijëra banorë të ishujve...

PROFIL/ Kush është presidentja e parë grua e Greqisë

Greqia ka bërë sot një hap historik duke zgjedhur presidenten e parë femër. Parlamenti i Greqisë votoi që në raundin e parë për zgjedhjen...

Historike/ Greqia zgjedh për herë të parë një grua si Presidente

Me 261 vota, Katerina Sakellaropoulou u zgjodh nga Parlamenti Grek në postin e Presidentes së Republikës Greke. Sakellaropoulou, e nominuar nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, është...