24/09/2023
Tags Hena

Tag: hena

Anija kozmike Orion e NASA-s arrin në Hënë, 50 vite pas...

Kapsula Orion e NASA-s arriti në Hënë të hënën. Është hera e parë që një kapsulë hapësinore viziton Hënën që nga programi Apollo i...

Superkompjuteri zbulon se Hëna u formua brenda pak orësh, jo në...

Shumica e shkencëtarëve bie dakord me hipotezën se Hëna u formua nga përplasja me Tokën e një objekti afërsisht të njëjtë me planetin Mars,...

Hëna është larguar 60.000 km nga Toka

Largësia Tokë-Hënë ishte rreth 60.000 km më e vogël rreth 2.5 miliardë vjet më parë, sipas një studimi të ri që thotë se sateliti...

Rikthimi i NASA-s në Hënë 50 vite pas Apollos: Gjithçka duhet...

Kur raketa e NASA-s “Artemis I” të niset për në hapësirë të hënën, më 29 gusht, ky do të jetë kurorëzimi i viteve të...

“Houston, Shqiponja ka zbritur!” 53 vjet nga vizita e parë e...

Sot mbushen 53 vjet që kur misioni Apollo 11 i NASA-s zbarkoi astronautët e parë amerikanë në Hënë. Misioni Apollo 11 u komandua nga Neil...

“Tullat” prej kërpudhe, ideja revolucionare e NASA-s për ndërtimin në Hënë

Që NASA ka në plan të rifillojë fuqishëm kolonizimin e Hënës, kjo është tashmë e ditur. Por mënyra sesi mendon të ndërtoj aty, është...

Jeta jashtëtokësore mund të fshihet në Hënë

Dëshmia e jetës jashtëtokësore mund të jetë shumë më afër Tokës sesa e imagjinojnë shumica sipas një shkencëtari të Harvardit. Profesori i Harvardit, Abraham Loeb,...

Miliona njerëz ende nuk besojnë tek zbritja në Hënë

Megjithë provat e shumta, mostrat e pluhurit dhe gurëve, pamjet filmike dhe qindra mijëra njerëzit që punuan për ta realizuar këtë projekt, sondazhet tregojnë...

MISIONET E HËNËS: Të gjitha sekretet e 7 misioneve Apollo

Në dhjetor të vitit 1972, astronautët amerikanë lanë në Hënë një pllakë metalike me këtë mbishkrim: “Këtu njeriu përfundoi eksplorimin e parë të Hënës....

Ku kanë përfunduar gurët shkëmborë të marrë nga Hëna në misionet...

Presidenti amerikan, Richard Nixon i dhuroi 135 shteteve dhe pesëdhjetë shteteve amerikane copëza të vegjël shkëmbinjsh nga Hëna, të cilat u mblodhën nga astronautët...