19/01/2020
Tags Hong Kong

Tag: Hong Kong

Kina i ofron mbështetje kryeministres së Hong Kongut

Presidenti i Kinës i ka ofruar mbështetjen e tij kryeministres së Hong Kongut pas muajve të protestave dhe përplasjeve të dhunshme. Ekonomia e ish-kolonisë...

Zgjedhjet në Hong Kong, lëvizja e protestave merr 90% të votave

Fituesit e zgjedhjeve të së dielës në Hong Kong janë politikanët që kandidojnë nga radhët e atyre që kanë protestuar për afro 6 muaj...

Pas trazirave, numër rekord votuesish në zgjedhjet lokale në Hong Kong

Në Hong Kong po mbahen zgjedhjet lokale, ku deri më tani është shënuar numër rekord i personave që kanë votuar. Këto zgjedhje shihen si...

Protestat disamujore në Hong Kong,  qeveria tërhiqet projektligji për ekstradimet

Indinjata e jashtëzakonshëm popullore e pati efektin e saj. Udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam, ka njoftuar tërheqjen zyrtare të projektligjit për ekstradim. Ishte pikërisht...

Hong-Kongu, “Perla e Lindjes” që të lë pa frymë

Hong-Kongu është qendra më e rëndësishme financiare, tregtare, turistike, e transportit detar në rajonin e Azi-Paqësorit. Ndërtesat shumëkatëshe dhe jeta moderne me ritme të...

Trump ndërhyn për Hong Kongun: Trupa kineze po grumbullohen pranë kufirit

Në klimën e tensionit të shkaktuar nga protestat e shumta në Hong Kong ndërhyn edhe Donald Trump. Në një status në Twitter, presidenti amerikan shkruan...

Hong Kong, protestuesit pushtojnë Parlamentin dhe vendosin flamurin e vjetër anglez

Përkeqësohet situata në Hong Kong pas protestës së sotme, ku mijëra protestues janë përballur me forcat e rendit që mbrojnë godinën e Qeverisë. Në orët...