27/10/2021
Tags Hungaria

Tag: hungaria

100 mijë maska dhe 5 mijë kostume mbrojtëse mjekësore/ Meta: Mirënjohje...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shprehu sot mirënjohjen për mbështetjen që Hungaria i ka dhënë Shqipërisë në periudhën e pandemisë COVID-19. “Mirënjohje Hungarisë mike dhe...

Si Hungaria prodhon verën më të shtrenjtë në botë

Nuk ka kundërshtim fakti se vera e mirë kushton, por 40,000 dollarë për një shishe duket një shifër e majme. Sidoqoftë, prodhuesit hungarezë të verës...

Hungaria flirton me Rusinë, Orban: Nuk heqim dorë nga bashkëpunimi me...

Prej kohësh, Rusia dhe Hungaria kanë shumë gjëra për t’i thënë njëra-tjetrës. Ndajnë interesa të mëdha ekonomike dhe tregtare, si për programin bërthamor civil...

Zgjedhjet vendore në Hungari, Orban humb Budapestin

Opozita hungareze arriti të dielën fitoren më të madhe zgjedhore të dekadës, ndërsa politikani liberal Gergely Karacsony mposhti Istvan Tarlos, anëtar i partisë në...

Zgjedhjet lokale në Hungari, Orban rrezikon të humbasë Budapestin

Janë hapur në Hungari kutitë e votimit për zgjedhjet lokale. Ndryshe nga herë të tjera, partia e kryeministrit Viktor Orban ndodhet në vështirësi dhe...